BRATISLAVA – Prezidentka SR Zuzana Čaputová víta akceptovanie jej pripomienok pri opätovnom schvaľovaní novely zákona o sudcoch, ktorý spôsobuje zánik funkcie sudcom pri kandidatúre do Národnej rady a europarlamentu. Informoval o tom hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Prezidentka je presvedčená, že sa vďaka pripomienkam predíde stavu právnej neistoty „a nevznikne ani dôvod na prípadné sťažnosti na Ústavnom súde SR“. Zákaz kandidatúry sudcov za politické strany a hnutia považuje za správny v súvislosti s princípom nezávislosti súdnej moci.
Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorok (10. 9.) opätovne odobrili novelu zákona o sudcoch a prísediacich. Prezidentka Zuzana Čaputová ho vrátila parlamentu, nesúhlasila s časťou novely týkajúcej sa zbavenia funkcie sudcu v prípade kandidovania vo voľbách do NR SR alebo Európskeho parlamentu, jej pripomienku plénum schválilo. Poslanci zároveň posunuli účinnosť novely na 15. októbra tohto roka.
Podľa vládnej novely má sudca kandidujúci v parlamentných voľbách či eurovoľbách prísť o funkciu sudcu. Tento pozmeňujúci návrh predniesol opozičný poslanec Alojz Baránik (SaS), poslanci ho podporili. Sudcovia tak nebudú môcť kandidovať na kandidačnej listine politickej strany či hnutia.
Prezidentka so zámerom zákona súhlasila, prekážal jej technický nedostatok. Problém videla v spôsobe, akým k zániku funkcie sudcu dochádza. Účinnosť vzdania sa funkcie sudcu nastáva doručením prezidentovi. Doručenie prezidentovi však v návrhu absentovalo, čím by v prípade podpísania zákona nastal nedostatok právnej úpravy, keď by sa nevedela určiť účinnosť zániku sudcovskej funkcie. Prezidentka tak žiadala parlament, aby sa do novely dostalo aj ustanovenie o doručení vzdania sa funkcie prezidentovi.
Boj proti klimatickej kríze by mal byť prioritou celej krajiny
Boj proti klimatickej kríze by mal byť podľa prezidentky SR Zuzany Čaputovej prioritou celej krajiny a celého ľudstva. Je preto vďačná za akékoľvek aktivity, ktoré k tomuto spoločnému záujmu smerujú. Uviedla to v stredu po stretnutí s predstaviteľmi environmentálnych neziskových organizácií a iniciatív, vrátane hnutia Fridays for Future, ktorá v piatok 20. septembra v Bratislave organizuje klimatický štrajk.
"Sme možno prvou generáciou, ktorá pociťuje dôsledky klimatických zmien a sme možno posledná generácia, ktorá má ešte šancu tento trend zvrátiť. Čakajú nás veľké výzvy, ale čím skôr sa nimi začneme zaoberať, tým máme väčšiu šancu na pozitívnu zmenu," vyhlásila prezidentka s odkazom na záväzok Slovenska dosiahnuť do roku 2050 uhlíkovú neutralitu. Vyzvala tiež na vnímavosť k sociálnym a ekonomickým dôsledkom týchto zmien.
Prezidentka tiež vyzdvihla environmentálne iniciatívy, ktoré sú podľa jej slov symbolom spolupráce. "Pri každom veľkom cieli potrebujeme spolupracovať," pripomenula. S tým súhlasí aj riaditeľka Svetového fondu na ochranu prírody (WWF) Slovensko Miroslava Plassman, ktorá ocenila, že prezidentka pozvala nielen odborné organizácie, ale aj iniciatívy. Klimatická kríza už totiž podľa nej nie je len odbornou otázkou, ale týka sa budúcnosti ďalších generácií, ktoré sú právom znepokojené.
Prezidentka podľa Plassman s environmentalistami diskutovala aj o svojom prejave, ktorý prednesie na septembrovom klimatickom samite Organizácie spojených národov (OSN). "Oceňujeme, že chcela vedieť aj náš názor na to, aký politický signál by mal byť vyslaný na tejto globálnej úrovni," zhodnotila Plassman.
Čaputová v Prezidentskom paláci prijala okrem Plassman aj Otta Hudeca z iniciatívy Nestrácajme čas, Radeka Kubalu z organizácie Greenpeace Slovensko, Juraja Melichara z Friends of the Earth Slovensko, Luciu Szabovú z iniciatívy Znepokojené matky a Emmu Zajačkovú z Fridays for Future.