RÍM – Euroskepticizmus, budúcoročné voľby do Európskeho parlamentu, migrácia, ale aj historické vzťahy SR a Talianska boli predmetom štvrtkového rokovania slovenského prezidenta Andreja Kisku s jeho talianskym kolegom Sergiom Mattarellom v Ríme.
"Diskutovali sme, čo môžeme spraviť pre to, aby sme náš tak úžasný projekt Európskej únie mohli ešte posilniť," povedal Kiska. Skonštatoval, že s Matttarellom, s ktorým sa stretol už tretí raz, majú blízke názory vo viacerých otázkach. "Zhodli sme sa, že sú to práve mladí ľudia, ktorí sú najväčšími advokátmi Európskej únie, ale s ktorými nám treba aj najviac rozprávať," informoval slovenský prezident a poukázal pri tom napríklad na možnosti štúdia pre mladých ľudí v iných krajinách EÚ.
"Európska únia určite nie je problém – EÚ je práveže riešením pre každý jeden problém," vyhlásil a dodal, že veľké problémy možno zvládnuť iba spoločne. To sa podľa neho týka migrácie, terorizmu, klimatických zmien, ale aj hospodárskeho rastu. Podľa Kiskových slov s Mattarellom hovorili aj o tom, "čo spraviť s extrémistickými stranami" a akú rétoriku v komunikácii s verejnosťou v tejto súvislosti používať. "Sú strany, ktoré by nás najradšej dostali z EÚ a nanovo postavili ploty a colnice," povedal.
Vzťahy SR a Talianska označil Kiska za výborné, pričom spomenul rastúci vzájomný obchod a nedávnu návštevu premiéra Petra Pellegriniho v Ríme. Ako ďalej poukázal, na Slovensku investovalo viac než 500 talianskych firiem a vďaka tomu vzniklo viac ako 40.000 pracovných miest. Najvyšší slovenský predstaviteľ okrem toho pripomenul, že pred sto rokmi v Ríme prevzal Milan Rastislav Štefánik od vtedajšieho premiéra Vittoria Emanuella Orlanda vlajku pre československé légie. "Taliansko ako prvá krajina uznala Československo," zdôraznil v tejto súvislosti Kiska.