BRATISLAVA – Pokiaľ ide o majetky štátu, kým nedošlo k úplnej transformácii so splnením všetkých zákonných podmienok, nemohlo dôjsť ani k prechodu majetku štátu do vlastníctva organizácií Slovenskej akadémie vied (SAV). Preto prijatie novely ani nemôže spôsobiť "skryté zoštátnenie", ako sa uvádza v liste od predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavla Šajgalíka, ktorý SAV médiám poskytla v pondelok (10.9.). Uviedla to v utorok počas tlačovej konferencie ministerka školstva, vedy, výskumu a športu Martina Lubyová (nominantka SNS).
"Za uplynulé mesiace sme boli svedkami poľutovaniahodnej situácie," povedala Lubyová. Poukázala na to, že SAV predložila zakladacie listiny, avšak zápis do registra nebol vykonaný, preto sa organizácie SAV v súčasnosti nachádzajú v právnom stave medzi založením a vznikom. "Podľa zákona o verejných výskumných inštitúciách (VVI) v čase medzi založením a vznikom VVI za ňu koná jej zakladateľ. To znamená, že správu majetku štátu v tomto období za svoje organizácie vykonávala akadémia ako zakladateľ, ktorá je sama rozpočtovou organizáciou, a teda oprávneným správcom majetku štátu," povedala Lubyová.
Ako vysvetlila, pokiaľ ide o nemožnosť vložiť štátny majetok do nových VVI, resp. k vyjadreniu, že prestanú platiť všetky pracovné zmluvy, je potrebné poukázať na zákon o rozpočtových pravidlách verejnej správy. Ako doplnila, ak sa organizácie akadémie vrátia do právnej formy rozpočtových/príspevkových organizácií, na to, aby vznikli nové VVI bude potrebné tieto organizácie zrušiť.
Keďže ich nie je možné zlúčiť alebo splynúť s VVI, pôjde o zrušenie bez právneho nástupcu. Zrušovanie takýchto organizácii je podľa ministerky štandardné. "Podľa tohto zákona, ak rozpočtová alebo príspevková organizácia zaniká zrušením bez právneho nástupcu, práva a povinnosti prechádzajú dňom bezprostredne nasledujúcim po dni zrušenia na zriaďovateľa, ak osobitný zákon neustanoví inak," poznamenala Lubyová.
Ak ministerstvo bude rešpektovať rozhodnutie GP a registračné konanie zastaví, ústavy SAV zostanú vo vákuu, kedy síce zmenili právnu formu na VVI, no žiadne práva ani majetok na nich neprešli, a teda plnohodnotne nevznikli. Podľa ministerky je túto situáciu nevyhnutné riešiť, a práve novela ich vracia do východiskovej právnej formy, v rámci ktorej sa môžu vykonať zmeny na právnu formu VVI v súlade s platným zákonom o VVI. Ako ďalej potvrdila ministerka, opätovná zmena právnej formy organizácií akadémie, ich zrušenie a následný vznik nových organizácií v právnej forme VVI bude síce mať svoje administratívne následky, avšak nie v takom rozsahu, ako uvádza list od SAV.
Lubyová podotkla, že jej záleží na rozvoji SAV. Zároveň potvrdila, že cieľom nie je ovládnuť SAV. Podľa ministerky novela zákona o SAV nie je pre akadémiu likvidačná. Po konzultácii s GP SR ministerstvo v utorok sprístupnilo celý list, ktorý od nich obdržala.
Stanovisko OĽaNO
Ministerka školstva Martina Lubyová (nom. SNS) zrejme pri transformácii organizácií Slovenskej akadémie vied (SAV) na verejné výskumné inštitúcie (VVI) zdržuje čas do schválenia zmien, ktoré transformáciu zastavia. Upozorňuje na to predsedníčka poslaneckého klubu OĽaNO Veronika Remišová. Informovala, že situáciou v SAV sa má v piatok (14.9.) ráno zaoberať mimoriadny školský výbor.
"Obyčajní" zdôrazňujú, že Lubyovej kroky ohrozujú SAV a žiadajú, aby ministerka problém urýchlene vyriešila. "Ak to nedokáže, pre Slovensko je najlepšie, aby urýchlene odišla," vyhlásila na tlačovej konferencii v parlamente Remišová. Poukázala, že špičkoví vedci už dnes žiadajú demisiu Lubyovej. Remišová tiež informovala, že v piatok o 8.00 h sa bude prípadom SAV zaoberať mimoriadny školský výbor.
"Od ministerky budeme chcieť počuť presné kroky, čo sa stane, akým spôsobom pomôže SAV situáciu riešiť. Budeme chcieť aj záruky, či majetok, ktorý spravuje SAV, bude môcť aj naďalej využívať," doplnila Remišová. Poukázala, že pri transformácii by teraz majetok prešiel na verejné výskumné inštitúcie. Remišová dodala, že ak by bola podozrievavá, mohla by sa domnievať, že s niektorým majetkom má ministerstvo školstva iné zámery.
Ministerkine kroky pri transformácii SAV podľa OĽaNO ohrozujú existenciu SAV, slovenskú vedu a projekty. "Vyzývame ministerku, aby zvážila ďalšie kroky. Nech nejde tak tvrdo proti slovenskej vede, pretože to bude mať nedozierne následky pre nás všetkých," doplnil poslanec Miroslav Sopko (OĽaNO).
Remišová tiež pripomenula rozhodnutie Generálnej prokuratúry SR, pri ktorom ministerka podľa poslankyne nehovorí pravdu. "Kvôli zdržiavaniu registrácie SAV poslal prokurátor ministerke upozornenie, aby ministerstvo urýchlene rozhodlo. To žiada aj SAV už niekoľko mesiacov. Ministerka však hovorí, že prokurátor potvrdil správnosť jej postupu, čo nie je pravda," doplnila Remišová. Citovala z listu prokuratúry, podľa ktorého prokurátor zistil prieťahy v konaní ministerstva školstva.
Lubyová tvrdí, že jej záleží na rozvoji SAV. Zároveň potvrdila, že cieľom nie je ovládnuť SAV. Podľa ministerky novela zákona o SAV nie je pre akadémiu likvidačná. Pokiaľ ide o majetky štátu, uviedla, že kým nedošlo k úplnej transformácii so splnením všetkých zákonných podmienok, nemohlo dôjsť ani k prechodu majetku štátu do vlastníctva organizácií SAV. Dodala, že preto prijatie novely ani nemôže spôsobiť "skryté zoštátnenie", ako sa uvádza v liste od predsedu Slovenskej akadémie vied (SAV) Pavla Šajgalíka, ktorý SAV médiám poskytla v pondelok (10.9.).
V pondelok po rokovaní výboru ministerka uviedla, že Generálna prokuratúra (GP) SR dala za pravdu postupu ministerstva školstva pri registrácii organizácií SAV. GP SR informuje, že ministerstvo by malo v tejto súvislosti rozhodnúť, a to buď zastavením registrácie ústavov SAV na verejné výskumné inštitúcie (VVI) alebo ich registráciou.