BRATISLAVA - Hnutie Sme rodina požaduje odstúpenie ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej. Ako dôvod uviedlo, že výsledkom jej dvojročného pôsobenia je najhoršia situácia v agrosektore v histórii Slovenska. Slovenská republika sa dostala do nebezpečného stavu potravinovej závislosti a vážneho potravinového rizika. Uviedol to vo štvrtok na tlačovej besede predseda hnutia Sme rodina Boris Kollár.
Celé doterajšie obdobie pôsobenia ministerky pôdohospodárstva vo funkcii bolo podľa Sme rodina zamerané hlavne na propagáciu jej osoby a SNS a na vytváranie falošnej ilúzie o jej starostlivosti o domácu produkciu potravín a budovanie potravinovo sebestačného štátu.
Podľa predsedu hnutia Sme rodina Borisa Kollára sa celkové inštitucionálne zlyhanie prejavilo najmä v oblasti potravinovej sebestačnosti. "V roku 1989 sme boli potravinovo sebestační na 95 %. V roku 2011 už len na 50 % a v roku 2017 už len na alarmujúcich 37 %. V roku 1989 sme boli navyše zemiakovou veľmocou, keď sme ich pestovali na výmere 55 000 hektárov. Dnes len na 7 500 hektároch. Historicky sa prepadlo záporné saldo zahraničného obchodu s agrokomoditami z 1,096 miliardy eur za rok 2015 na dnešnú úroveň 1,402 miliardy eur. Od roku 2015 je to prepad o 28 %," povedal vo štvrtok Boris Kollár.
Predseda hnutia Sme rodina ďalej konštatoval, že Gabriela Matečná nebola a nie je pripravená na funkciu ministerky pôdohospodárstva ani po dvoch rokoch vo svojej funkcii. Podľa neho pracuje bez vízie, reálnej koncepcie a nepripravenosť a neschopnosť riešiť problémy kryje marketingovými nástrojmi. "Ministerka Matečná nevie zabezpečiť udržateľnosť poľnohospodárstva Slovenskej republiky a ani potravinovú bezpečnosť občanov, preto by mala z funkcie odstúpiť," dodal Boris Kollár.
Hnutie Sme rodina na zlepšenie situácie v agrosektore vo štvrtok navrhlo niekoľko bodov. Požaduje transparentné poskytovanie dotácií na pôdu, len pre tých, ktorí na nej skutočne pracujú a produkujú agrárne výrobky. Zrýchliť ďalej treba podľa hnutia proces reštitúcií, ktorý momentálne trvá niekedy aj desiatky rokov, za čo má byť zodpovedný Slovenský pozemkový fond. Sme rodina si podľa svojich členov vie predstaviť aj vznik poľnohospodárskej kobry, ktorej vízia bola predstavená minulý štvrtok na stretnutí farmárov v Košiciach ako jedna z ich požiadaviek.
Kritiku hnutia ministerstvo pôdohospodárstva odmietlo
"Chápeme, že je ľahké kritizovať pred televíznymi kamerami, ale slovenskí farmári by oveľa viac ocenili, keby opoziční lídri prišli medzi nich a podrobili svoje návrhy odbornej oponentúre," uviedlo ministerstvo v reakcii. "Dlhé roky nebolo poľnohospodárstvo pre spoločnosť ani pre vládu prioritou. To sme sa rozhodli zmeniť. Nič však nejde zo dňa na deň. Za dva roky sme zrealizovali desiatky konkrétnych krokov v prospech poľnohospodárov. Chránime spotrebiteľov pred potravinovými škandálmi, robíme poriadok s nájmami pôdy, bojujeme proti dvojakej kvalite potravín, zvyšujeme transparentnosť v prideľovaní dotácií a bojujeme za posilnenie postavenia poľnohospodárov aj na európskej úrovni,“ vyhlásila ministerka Gabriela Matečná.
Agrorezort avizoval, že v dohľadnom čase predstaví aj ďalšie riešenia, ktoré má pripravené. Budú sa týkať zverejňovania nájomných zmlúv, sceľovania pôdy, zlepšenia kontrol prideľovania dotácií, ale aj informovania verejnosti. Prioritou na tento rok je preň pripraviť projekt Zelená nafta.