BRATISLAVA - Oligarchovia, ktorí sú v pozadí vládnych politických strán, vypaľujú vlastníkov pôdy a ich zástupcov, tvrdí strana Sloboda a Solidarita (SaS). Na stranu sa obrátil zástupca poľovného revíru z Pukanca Daniel Štubňa, od ktorého podľa jeho slov žiadali ľudia napojení na finančné skupiny, ale súčasne na Slovenský pozemkový fond, peniaze vo výške 25 000 eur za vybavenie zlúčenia poľovného revíru. Informoval o tom dnes na brífingu strany SaS samotný Daniel Štubňa.
„Na základe žiadosti o spoluzvolanie schôdze so Slovenským pozemkovým fondom na uznanie revíru v našom katastri, ma nakontaktoval človek blízky Martinovi Kvietikovi - spoluzakladateľovi finančnej skupiny Slavia Capital, Gustáv Palider. Navrhol mi pomoc pri organizovaní členskej schôdze, na ktorej sa malo odsúhlasiť uznanie revíru. Privítal som to, ušetrilo mi to administratívu. Schôdzu zorganizovali, ale zrazu sa objavil problém. Vraj o náš revír má záujem aj iná poľovná organizácia. Gustáv Palider mi spolu s touto informáciou ponúkol, že schôdza sa bude konať, ale ak zaplatíme 25 tisíc eur. To som odmietol. O dva dni ma znovu Gustáv Palider nakontaktoval. No k požiadavke na 25 tisíc eur pribudla ďalšia, že do spoločenstva nanominujú osobu s 50-percentným vlastníckym právom. A vraj ak na to nepristúpime, na schôdzu, ktorá mala všetko odsúhlasiť, neprídu zástupcovia Slovenského pozemkového fondu a tak nebude uznášaniaschopná,“ popísal problém Štubňa.
Na nezrovnalosti sa bol vzápätí Daniel Štubňa informovať priamo u riaditeľky Slovenského pozemkového fondu (SPF) Adriany Šklíbovej. Podľa jeho slov ho prijala, pretože sa odvolal na Martina Kvietika. Následne si riaditeľka vypočula rozprávanie o vydieraní poľovníkov, pýtaní si peňazí a podmieňovaní účasti SPF na schôdzi zaplatením 25 tisíc eur. Nič nepoprela. „Dokonca uznala, že dostala podnety, na základe ktorých SPF nepríde na členskú schôdzu a vraj to zanalyzuje a nakontaktuje ma. Dodnes sa mi neozvala. Na schôdzu SPF neprišiel,“ dodal Štubňa.
„Je to ďalší názorný príklad, ako funguje dobre naolejovaný stroj SPF a ministerstva pôdohospodárstva pod taktovkou ministerky (Gabriely) Matečnej. Nie je normálne, aby riaditeľka Šklíbová, pravá ruka ministerky Matečnej, prijala zástupcu poľovného revíru len preto, že sa odvolá na meno pána Kvietika, ktorý je spojený s finančnou skupinou Slavia Capital,“ podotkla tímlíderka SaS pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. „Pani Šklíbová a jej firmy bola navyše v čase svojho menovania do čela SPF v roku 2016, na návrh ministerky Matečnej, vyšetrované v súvislosti s eurofondmi,“ upresnila Halgašová.
„Tento príbeh sa odohráva v čase, keď vrcholí kauza bitých roľníkov na východe Slovenska len za to, že si bránili svoje vlastníctvo. Keď každý z verejnosti už vie, čo sa dialo. Je neuveriteľné, že v tomto čase, keď sa krajina nachádza v polčase rozpadu, si dovolia oligarchovia prísť za zástupcami vlastníkov pôdy a vypaľovať ich. Vytvorili štát v štáte, v ktorom sa cítia byť absolútne neohrození, pretože nemajú strach. Toto považujem za obrovské memento,“ povedala podpredsedníčka SaS Lucia Ďuriš Nicholsonová.
Slovenský pozemkový fond v stredu v reakcii na informácie D. Štubňu uviedol, že sa nezúčastnil na plánovanom valnom zhromaždení vlastníkov poľovných pozemkov v poľovnom revíre Teplá Voda, ktoré sa malo uskutočniť 24. apríla 2018 z dôvodu, že mu boli pred termínom zhromaždenia doručené podnety obce Pukanec a ďalšej fyzickej osoby, ktoré spochybnili oprávnenie Daniela Štubňu konať v ich mene na predmetnom zhromaždení. SPF sa z neúčasti na valnom zhromaždení riadne ospravedlnil. "Pri prehodnotení účasti na zhromaždení SPF zohľadnil aj skutočnosť, že v predmetnom revíre je platná zmluva, ktorá ešte neskončila, preto je užívanie zabezpečené. Ďalej pri prehodnotení účasti na zhromaždení fond prihliadal aj na závažné skutočnosti, ktoré uviedol sám Štubňa a jeho kolega na stretnutí s generálnou riaditeľkou SPF. Slovenský pozemkový fond považuje za nevyhnutné v prvom rade prešetriť skutočnosti uvedené v doručených podnetoch, a taktiež skutočnosti, na ktoré poukázal pán Štubňa," vyhlásil hovorca SPF Martin Kormoš.
Kvietik reagoval na obvinenia
Martin Kvietik na obvinenia zareagoval, že je pobúrený a rozhodol sa podať trestné oznámenie. "Ako fyzická osoba som šokovaný a pobúrený, že sa ma skupina osôb vystupujúca pod značkou politickej strany snaží vmanipulovať do vymyslených mediálnych konštrukcií. Osobu, ktorá sa ma dnes snažila verejne znemožniť a kriminalizovať, som nestretol a nepoznám. Rovnako nepoznám ani nikoho z ľudí, ktorých menovala. Dôrazne odmietam akékoľvek spájanie svojej osoby s nezákonným konaním. V súvislosti so zverejnenými dezinformáciami som sa rozhodol podať trestné oznámenie," oznámil v stredu Martin Kvietik.
Investičná skupina Slavia Capital uviedla, že sa "dištancuje od vťahovania do politických hier strany Sloboda a Solidarita". Dodala, že jej súčasní štatutári nepôsobia v sektore poľnohospodárskej prvovýroby a poľovníctva, pričom ani spoločnosť nemá tieto segmenty vo svojom predmete podnikania. "Spájanie s kriminálnym pozadím vníma Slavia Capital ako snahu poškodiť svoje obchodné meno a reputáciu zo strany SaS. Voči verejnosti je nekorektné, ak vedrá špiny leje politická strana, ktorá má podľa médií sama silné oligarchické pozadie a dostávala milióny v igelitke. Absurdnosť nezmyslov SaS dokumentuje fakt, že podľa grafickej schémy prezentovanej na tlačovej konferencii je táto strana sama súčasťou svojej divokej medializovanej bubliny. A to prostredníctvom syna poslanca SaS Alojza Baránika," povedal podpredseda predstavenstva Slavia Capital Group Emil Gažo.
Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR vo svojom stanovisku uviedlo, že rezort do procesu prenajímania poľovných revírov nevstupuje a ani nezastupuje žiadnych vlastníkov. "O tom, kto bude poľovný revír užívať, rozhodujú vlastníci pozemkov tvoriacich poľovný revír. Rozhodnutia prijíma zhromaždenie vlastníkov a rozhoduje sa nadpolovičnou väčšinou počítanou z celkovej výmery poľovného revíru. Upozorňujeme, že ak má akýkoľvek občan alebo predstaviteľ strany SaS podozrenie z porušenia zákona alebo z korupcie, je zo zákona povinný sa obrátiť priamo na orgány činné v trestnom konaní. Ak tak nevykoná, dopúšťa sa trestného činu," reagoval štátny radca ministerstva pôdohospodárstva Michal Feik.