BRATISLAVA - Koalícia chce odvolávať Ľubomíra Galka z pozície šéfa kontrolného výboru NBÚ. Dôvodom sú nové odhalenia o odpočúvaní z roku 2010. Igor MAtovič tvrdí, že ak sa ukáže pravdivosť obvinení, Galko nemá čo v politike robiť. Opozícia sa však zhodla na tom, že v prípade Galkovho odvolania sa vzdajú všetkých funkcií. Už zajtra nás tak v parlamente čaká dramatický deň.
NAŽIVO Tlačová konferencia premiéra
Bod odvolania Galka navrhol zaradiť do programu poslanec Peter Šuca zo Smeru-SD v mene koalície. Navrhol, aby o ňom rokovali poslanci v stredu 14. februára o 14.00 h. Plénum to odobrilo 93 hlasmi. Návrh prišiel po tom, čo minulý týždeň plénum mimoriadne rokovalo o modernizácii slovenskej armády. Debata neraz skĺzla ku Galkovým údajným prešľapom na ministerstve.
Ak koalícia odvolá Galka, všetci opoziční funkcionári odstúpia z pozícií v parlamente
Podľa informácií má koalícia pri tomto rokovaní pripravené dva alternatívne návrhy. Buď má padnúť návrh na odvolanie Galka z funkcie predsedu parlamentného výboru na kontrolu činnosti NBÚ, alebo má NR SR schváliť výzvu, aby Galko odstúpil sám.
Opozícia je na prípadné odvolanie Galka pripravená. Ako potvrdila dnes predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová, ak by koalícia Galka odvolala, predsedovia aj podpredsedovia výborov z opozičných strán odstúpia. „Všetky strany sa zachovajú veľkoryso a kolegiálne, lebo je to nátlaková a mocenská hra koalície. Bude to teda forma protestu z našej strany proti tomuto nátlaku,“ uviedla.
Podľa podpredsedu hnutia Sme rodina Milana Krajniaka základné pravidlo parlamentnej demokracie je o tom, že ak opozícia dostane pomerný počet predsedov výborov, tak koalícia do toho nezasahuje. „Opozícia môže navrhnúť toho, koho považuje za vhodného. O komkoľvek môžu byť pochybnosti. Buď rešpektujeme pomerné zastúpenie, alebo to nerešpektujeme,“ uviedol Krajniak.
Blahová: Ak odvolajú Galka z čela výboru, postov sa vzdajú aj ostatní
Ak koalícia odvolá Ľubomíra Galka z čela Osobitného kontrolného výboru NR SR na kontrolu činnosti NBÚ, svojich postov sa na protest vzdajú aj ostatní predsedovia a podpredsedovia výborov z opozície. Uviedla to predsedníčka poslaneckého klubu SaS Natália Blahová.
Podľa jej slov sú takto predstavitelia SaS, OĽaNO a Sme rodina pripravení vyjadriť nesúhlas s mocenským postupom koalície. Či k takémuto kroku vládne strany naozaj pristúpia, Blahová nevie. "Ale na grémiu bolo naznačené, že by v uznesení mohlo byť niečo také naformulované," dodala.
Podľa Matoviča obrovský problém
Ak sú podozrenia voči Galkovi zo zneužívania Vojenského obranného spravodajstva pravdivé, nemá čo robiť v politike. Novinárom to v utorok povedal líder OĽaNO Igor Matovič s tým, že on sám má len informácie z médií a chce počuť vysvetlenie.
"Mám len mediálne informácie a neviem to posúdiť. Ak je to pravda, bol by to obrovský problém. Ja sa rád dozviem, ako to bolo, z Galkových úst, aj na rokovaní v parlamente. Chcem vedieť pravdu," povedal Matovič.
Väčšina pléna v utorok na návrh Petra Šucu (Smer-SD) odhlasovala, že sa bude v stredu (14.2.) popoludní zaoberať údajným zneužívaním VOS v prospech SaS Ľubomírom Galkom v čase, keď bol ministrom obrany. Návrh prišiel po tom, čo minulý týždeň parlament mimoriadne rokoval o modernizácii slovenskej armády. Debata neraz skĺzla ku Galkovým údajným prešľapom na ministerstve.
Galko sa bráni na blogu
Galko v blogu uviedol, že Smer-SD otvoril prevarenú, sedem rokov starú pseudokauzu "Odpočúvania novinárov". "Pália po mne ako diví. Komické na tom však je, že sa snažia novinárom podsunúť niekoľko rokov staré informácie ako 'nové skutočnosti'. Je možné, že smeráci majú v rukách interné hĺbkové prieskumy, v ktorých brutálne letia s preferenciami dole alebo im ukazujú, že konkrétne ja oslovujem časť ich elektorátu, napríklad z radov starších ľudí, čo ukázali v minulosti niektoré prieskumy zhodou okolností aj nám. Preto chcú mňa aj SaS čo najviac znedôveryhodniť a diskreditovať," napísal Galko.
V blogu zároveň pripomína, že vyšetrovanie ešte v roku 2015 preukázalo, že do nasadzovania odposluchov nijako nezasahoval a že všetci svedkovia, ktorí vo VOS nasadzovanie infočmačno-technických prostriedkov (ITP) nejakým spôsobom riešili, vypovedali, že nevydal ani jediný pokyn alebo rozkaz na nasadenie ITP, "že VOS konala autonómne a všetci dôstojníci VOS konali výlučne na základe vlastných poznatkov alebo poznatkov svojich podriadených".
"Od tohto dňa je moje meno v tejto pseudokauze definitívne očistené a pre mňa prestala existovať," dodal Galko a poukázal, že vyšetrovanie a dokazovanie robila polícia pod vedením Roberta Kaliňáka (Smer-SD). Na samotný Šucov návrh hovoriť o tom v pléne zatiaľ nereagoval.
Zodpovie na všetky otázky
Exminister obrany Ľubomír Galko (SaS) je pripravený postaviť sa v stredu (14.2.) pred poslancov, obhajovať sa a zodpovedať všetky otázky okolo údajného zneužívania Vojenského obranného spravodajstva (VOS) z čias jeho éry. Povedal to v utorok novinárom s tým, že povie všetko, čo bude vzhľadom na stupeň utajenia možné.
Na druhej strane si myslí, že motiváciou koalície hovoriť o tejto sedem rokov starej kauze je snaha o prekrytie škandálov. Neberie ani argument, že nasadenie odposluchov bolo súdom odobrené na základe nepravdivých a skresľujúcich informácií. "O tom musí predsa rozhodnúť súd. Ide len o diskreditáciu Galka," odkázal s tým, že kým nebude opačný verdikt súdu, verí, že VOS nebolo zneužívané.
"Kľúčové je, že odposluchy boli vykonávané so súhlasom súdu. Ak ich chce niekto spochybniť, nech to urobí na súde. Chodím po regiónoch a na túto kauzu sa ma nikto nepýta," dodal.