BRATISLAVA - Predseda Správnej rady Ústavu pamäti národa (ÚPN) Ondrej Krajňák zostane vo funkcii, aj keď jeho kompetencie budú obmedzené. Vyplýva to z pozmeňujúcich návrhov Edit Pfundtner k novele zákona o pamäti národa, ktoré dnes schválila NR SR. Podľa pôvodného návrhu, ktorý podpísala aj Pfundtner, neskôr však svoj podpis stiahla, mal Krajňák skončiť vo funkcii 15. októbra. Návrh poslankyne Most-Híd však pôvodný zámer zmenil. Krajňák zostane predsedom, ale za ÚPN nebude rozhodovať predseda, ale Správna rada, ktorá má deväť členov, ako kolektívny orgán.
Poslanci tiež schválili ďalší návrh Pfundtner, ktorým má byť zabezpečená pravidelnosť zasadnutí Správnej rady. V zákone bude uvedené, že predseda ju musí zvolať minimálne raz za dva mesiace. Pfundtner tiež presadila do zákona ustanovenia, na základe ktorých môže byť člen správnej rady, teda aj predseda odvolaný. Člena Správnej rady bude možné odvolať, ak porušil zákon, ak tri mesiace nevykonáva činnosť alebo boli zistené nedostatky pri výkone jeho funkcie, ktoré mu vyplývajú zo zákona. Takéto nedostatky musí konštatovať Dozorná rada ÚPN.
Koaliční poslanci Jaroslav Paška (SNS), Mária Janíková (Smer-SD), Edita Pfundtner (Most-Híd), Ľubomír Želiezka (Smer-SD) a Martina Šimkovičová (nezaradená) predložili v júni návrh novely Zákona o sprístupnení dokumentov o činnosti bezpečnostných zložiek štátu 1939 - 1989 a o založení Ústavu pamäti národa a o doplnení niektorých zákonov (zákon o pamäti národa). Návrh novely upravuje podrobnosti o vzniku a činnosti organizačných zložiek, o ich postavení a vzťahy medzi nimi, ktoré upravuje organizačný poriadok.
Schváleným znením zákona sa štatutárnym orgánom stáva Správna rada ÚPN ako kolektívny orgán. To znamená, že ním už nebude len samotný predseda Správnej rady, ako to bolo doteraz. Po novom už predsedu Správnej rady nebude voliť parlament, ale Správna rada spomedzi svojich členov. Podľa predkladateľov tak dochádza k odpolitizovaniu voľby.
Kresťanskí demokrati vyzývajú prezidenta, aby nepodpísal novelu zákona o ÚPN
KDH nesúhlasí so schválenou novelou zákona o ÚPN, preto vyzýva prezidenta Slovenskej republiky, aby túto novelu nepodpísal. Ako povedal dnes pre agentúru SITA europoslanec a vedúci slovenskej delegácie pri Európskej ľudovej strane Ivan Štefanec, ktorý je členom predsedníctva KDH, novelizovaný zákon o Ústave pamäti národa nemá za cieľ nič né, ako túto potrebnú inštitúciu úplne paralyzovať a znemožniť jej činnosť.
„A to vrátane odhaľovania pravdy o príslušníkoch zločineckej Štátnej bezpečnosti. Mrzí nás, že sa k tomuto činu nechali prepožičať aj poslanci strany Most-Híd, ktorá si hovorí občianska, no práve oni nevypočuli hlas občianskej spoločnosti a odborníkov, ktorí sa jednoznačne postavili proti novele. V mene obetí totalitných režimov a v mene historickej pravdy vyzývame prezidenta Slovenskej republiky, aby túto novelu nepodpísal," vyhlásil Štefanec.