BRATISLAVA - Myšlienka 13. platu, s ktorou prišla nedávno SNS, je predsedovi vlády Robertovi Ficovi (Smer-SD) veľmi sympatická. Zatiaľ ale ani je celkom aktuálna.
"To je druhý balík," povedal Fico v dnešnej diskusnej relácii RTVS Sobotné dialógy. Pripomenul, že jeho strana dlhodobo hovorí o potrebe zvyšovania miezd na Slovensku. Najskôr chce riešiť zmeny v pracovných podmienkach, ktoré plánuje predstaviť v pondelok 1. mája. Téma povinného 13. platu je podľa neho veľký zásah a musí o ňom hovoriť s partnermi. "Musíme sa o tom dohodnúť s koaličnými partnermi. Ale je mi táto myšlienka veľmi sympatická. Musíme robiť všetko preto, aby mzdy na Slovensku rástli," vyhlásil Fico.
Najskôr chce ale riešiť výšku minimálnej mzdy, prácu v noci a cez víkendy či dochádzanie za prácou. Fico by chcel, aby sa výška minimálnej mzdy čo najrýchlejšie priblížila k sume 500 eur. Nazdáva sa, že by to mohlo byť v roku 2018. Tiež chce viac odmeňovať nočnú prácu a prácu cez víkendy. "V Zákonníku práce dnes nemáme príplatky za sobotu a nedeľu. Chceme to do Zákonníka práce vrátiť," doplnil. Zmeny majú prísť aj v podpore dochádzania za prácou. "Je dôležité, aby ľudia, ktorí sú ochotní cestovať za prácou povedzme viac ako 60 či 70 kilometrov, dostali viac peňazí," povedal premiér.
Budeme musieť zabojovať
Snaha získať jednu z dvoch agentúr Európskej únie z Londýna, ktoré sa po brexite musia presťahovať z územia Británie, bude predmetom "ťažkých bojov" medzi členskými štátmi EÚ. Uviedol predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) po skončení mimoriadneho summitu 27 lídrov venovaného odchodu Spojeného kráľovstva z Únie.
Fico pripomenul, že v rámci dnešných rokovaní o politických usmerneniach pre rokovania o brexite sa spomenula aj téma dvoch európskych agentúr - Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskej bankovej agentúry (EBA), ktoré majú sídlo v Londýne. Spresnil, že procedúru ich presídlenia premiéri a prezidenti schvália na júnovom summite EÚ a neskôr v septembri prijmú konečné rozhodnutie o nových sídlach.
Po vystúpení Británie z EÚ sa obe agentúry v súvislosti s platnou európskou legislatívou budú musieť presťahovať na územie EÚ. V piatok (28. 4.) sa do tohto procesu zapojilo aj Slovensko, keď podniklo nevyhnutný krok a oficiálne požiadalo o presun agentúry EMA do Bratislavy. "Konkurencia ja taká veľká, že budeme musieť výrazne zabojovať. Slovensko je v tomto momente jedinou krajinou z Vyšehradskej štvorky, ktorá nemá žiadnu európsku agentúru ani inštitúciu, čo je pre nás silný argument, ktorý budeme chcieť v týchto rokovaniach využiť," uviedol Fico.
Podľa jeho slov na dnešnom stretnutí premiérov Vyšehradskej štvorky sa pokúsil zalobovať za Slovensko, ako však dodal, záujem o obe agentúry majú aj naši regionálni partneri z Českej republiky, Maďarska a Poľska. Český premiér Bohuslav Sobotka však v Bruseli potvrdil iba záujem Prahy o EBA a pripustil vzájomnú podporu v tejto otázke so Slovenskom.
Na otázku, či Slovensko hľadá aj ďalších spojencov, premiér uviedol, že momentálne nám to "netrhá žily" a zabojujeme za náš záujem až v septembri, keď to bude najaktuálnejšie. Upozornil, že je potrebné čo najskôr sa dohodnúť na nových sídlach agentúr, aby mestá, ktoré ich získajú, mali dostatok času na prípravu technického a legislatívneho zázemia pre zamestnancov týchto agentúr.