BRATISLAVA - Hlavnou ambíciou rozvojovej spolupráce Slovenska v roku 2017 by sa malo stať odstraňovanie jej súčasnej rozdrobenosti, ďalšie rozširovanie kapacít a spôsobilostí národnej rozvojovej agentúry, vrátane postupného zvyšovania objemu zdrojov vyčleňovaných na rozvojovú spoluprácu. Návrh šéfa diplomacie Miroslava Lajčáka (nominant Smeru-SD) na zamerania rozvojovej spolupráce dnes schválila vláda.
Slovensko sa bude aj v roku 2017 v rámci rozvojových aktivít orientovať na tri programové krajiny – Afganistan, Keňu a Moldavsko. V rámci Afganistanu sa v oblasti rozvojovej pomoci Slovensko zameria predovšetkým na vzdelávanie, poľnohospodárstvo a reformu bezpečnostného sektora, ktorá bude pokračovať aj v tomto roku. "Na rozvojovú spoluprácu s Afganistanom vyčlení Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v rámci rozpočtu Slovak Aid v roku 2017 200.000 eur. Táto suma však neobsahuje očakávaný dodatočný príspevok na podporu tejto krajiny," informuje materiál.
Programová spolupráca s Keňou bude v tomto roku podporená uzatvorením novej medzivládnej dohody o rozvojovej spolupráci. Novým prvkom aktivít bude spoločný projekt Vyšehradskej štvorky financovaný zo zdrojov Zvereneckého fondu EÚ pre Afriku. Keňa zostane hlavnou partnerskou krajinou Slovak Aid pre program vysielania dobrovoľníkov a expertov. Na hlavné ciele rozvojovej spolupráce SR v Keni rezort diplomacie v roku 2017 vyčlení 1.200.000 eur.
V rozvojovej spolupráci s Moldavskom bude Slovensko v roku 2017 klásť dôraz na dobrú správu vecí verejných, vodu a sanitáciu. Rezort diplomacie vyčlení na krajinu 600.000 eur. Rovnako zostane teritoriálnou prioritou i Sýria, okolité krajiny a Južný Sudán. V centre pozornosti Slovenska bude aj Srbsko a Macedónsko, ktorým sa bude poskytovať humanitárna pomoc.
Ďalej podľa materiálu Slovensko v súčasnosti poskytuje 48 vládnych štipendií študentom z rozvojových krajín v SR na štúdium na slovenských verejných vysokých školách. "V roku 2017 bude preto potrebné pristúpiť k detailnému prehodnoteniu doterajšieho systému poskytovania vládnych štipendií čo do počtu, teritoriálneho záberu, i spôsobu ich zabezpečenia," uvádza sa.