BRATISLAVA - Ak vládna koalícia nedá do poriadku energetiku, líder SNS a predseda parlamentu Andrej Danko jej súčasťou radšej nebude. Povedal to v dnešnej diskusnej relácii TA3 V politike s tým, že ak by vtedajší šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Jozef Holjenčík neoznámil, že sa vzdáva funkcie, Danko bol pripravený v spolupráci s opozíciou vyzvať ho na odchod.
"Premiér Robert Fico (Smer-SD) roztrhal faktúru, ja by som roztrhal Holjenčíka. Ale Jozef Holjenčík ešte neskončil, nech sa pripraví na trestnoprávny dopad," avizoval Danko a doplnil, že ak sú pravdivé informácie, že Holjenčík na tom profitoval, nič mu nepomôže.
Danko zároveň bude tlačiť na to, aby sa urobili poriadky so spoločnosťou Energetický a průmyslový holding (EPH), čo je súkromný spoluvlastník SPP, Slovenských elektrární či Stredoslovenskej energetiky. "Je nešťastie, že títo dravci do našej energetiky vošli, a to za vlády Smeru-SD. Chcem teda, aby súčasná koalícia získala tieto podiely naspäť pre štát. Nechcem, aby nás dobehlo ich úverové zaťaženie a drancovanie cez dividendy. Ak to nedáme do poriadku, radšej v koalícii nebudem," varoval.
Predseda SNS priznal, že v koalícii po kauze s cenami energií prišlo k ochladeniu v komunikácii. "Úprimnosť SNS nemôže byť Smerom-SD ani Mostom-Híd vnímaná ako zákernosť. To, čo poviem koaličným partnerom, nemám problém povedať nahlas. Je to poctivejšie a čestnejšie ako veci zakrývať," konštatoval.
Danko zopakoval, že zmeniť Rokovací poriadok NR SR malo zmysel a podľa jeho slov to potvrdilo aj nedávne dianie v parlamente. "Ukázalo sa, že NR SR je schopná prerokovať 90 návrhov zákonov v pomerne krátkom období. Podarilo sa nám vrátiť do parlamentu kultúru a distingvovanosť. Aj opozícia si uvedomila, že niektoré procesy treba v parlamente zmeniť," myslí si.
Šéf parlamentu zdôraznil, že on je z titulu svojej funkcie zodpovedný za poriadok v rokovacej sále. "Aby naše deti nevideli parlament, kde si poslanci nadávajú do skunkov a špinavcov. NR SR je výkladná skriňa a keď ľudia budú vidieť, že sa správame nedôstojne a nedodržujeme zákony, čo potom od nich chceme?" pýtal sa.
Aj preto je Danko na zmeny v rokovacom poriadku hrdý. "Ukázalo sa, že individuálny poslanec si nemôže robiť, čo chce. Nemyslím si, že problémy v spoločnosti sa majú riešiť kričaním, hašterením a billboardmi," podotkol.
Danko chce ísť ďalej a zákonom sprísniť aj fungovanie politických strán tak, aby bolo možné hovoriť o väčšej transparentnosti. "Ak politická strana dostane milióny od štátu, ľudia musia vidieť, kam tie peniaze idú. Musia vidieť, či si Danko berie peniaze domov, tak ako to robí líder OĽaNO-NOVA (Igor Matovič, pozn. TASR). Do súťaže politických strán sme totiž pustili eseročky a ľudí, ktorí nemusia hľadať kompromis," dodal.