Pondelok25. november 2024, meniny má Katarína, zajtra Kornel

Dubovcová si nedávala servítku pred ústa: Štát stále zlyháva v ochrane slabších skupín

Jana Dubovcová
Jana Dubovcová (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Najviac zlyhávame v ochrane a poskytovaní pomoci ohrozeným a slabším skupinám spoločnosti od detí, menšín až po starých a chorých ľudí. Dokážeme o tom rozprávať, ale nedokážeme to reálne robiť. Povedala to verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová.

Jedným z problémov Slovenska je podľa nej aj to, že "nie sme zvyknutí na kontrolu vlastnej činnosti a následné korekcie“. Väčšinou sa to podľa ombudsmanky týka práve silových zložiek. "Akákoľvek snaha preskúmať bližšie, ako fungujú, sa považuje za prešľap alebo útok. Je to typický znak nedemokratických krajín,“ vysvetlila ombudsmanka s tým, že je to pozostatok z dôb socializmu. Rovnako podľa Dubovcovej štát nerád predkladá účty za svoju činnosť, a to nielen finančné. "Okrem rečí a idealistických obrazov nechceme ukázať realitu,“ uviedla. 

Štát nie je ochotný riešiť ani problém s nezákonným postupom policajných orgánov pri obmedzovaní osobnej slobody zadržaných na policajných staniciach. Mimoriadnu správu ombudsmanky o porušovaní základných práv a slobôd týchto osôb nevzal na vedomie ani parlament na svojej schôdzi 8. decembra. Za hlasovalo iba 39 poslancov Národnej rady SR za SaS, OĽaNO-NOVA a menšina poslancov Mostu-Híd.

Dubovcová sa pritom nezákonnými postupmi polície na staniciach zaoberá už od roku 2013. Súčasťou tejto správy boli výsledky prieskumu ombudsmanky, podľa ktorého polícia na 18-tich z 19 skúmaných oddelení v rámci celého Slovenska využíva okrem policajných ciel aj nelegálne vytvorené priestory na obmedzovanie osobnej slobody osôb a porušuje v nich ľudské práva zadržaných.

Problém vidí v tom, že verejnosť si neuvedomuje, ako veľmi sa jej táto téma týka. "Vo fungujúcej demokracii sa ale nemôže niečo také stať,“ zdôraznila ombudsmanka. Polícia nemôže podľa nej beztrestne používať v demokratickom štáte na zadržiavanie osôb špeciálne vytvorené miestnosti, ktoré sú zriadené nelegálne, kde týchto ľudí navyše ešte pripútava alebo im fyzicky ubližuje. "Je to nebezpečné, pretože je to cesta k svojvôli,“ dodala Dubovcová. 

Nepovažuje preto za podstatné to, že národná rada jej správu na vedomie nezobrala, podstatné by pre ňu bolo, keby sa ňou začali zaoberať najmä právnici, prokuratúra a verejnosť. Preto svoju mimoriadnu správu pošle Európskemu výboru na zabránenie mučeniu a neľudskému či ponižujúcemu zaobchádzaniu alebo trestaniu (CPT), "aby videl, akým spôsobom sa naložilo s jeho správou v takejto vážnej veci“. Zvažuje aj informovanie Slovenskej advokátskej komory či generálneho prokurátora Jaroslava Čižnára. 

Európsky výbor kontroloval na Slovensku stav slovenských ciel a väzníc a dodržiavanie práv zadržaných a väznených ľudí naposledy v roku 2013. Po skončení kontroly vydal výbor hodnotiacu správu, podľa ktorej sú takéto vyhranené priestory nevhodné na zadržiavanie akýchkoľvek osôb na viac ako pár hodín a už vôbec nie cez noc. Tieto priestory odporučil zrušiť.

Viac o téme: Jana Dubovcová
Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu