BRATISLAVA - Poslanci Národnej rady SR Stanislav Kubánek a Peter Chudík (obaja Smer-SD) by mali odovzdať svoj poslanecký mandát, keďže ho získali podvodom. Vyhlásil to na dnešnej tlačovej konferencii v parlamente bývalý rómsky splnomocnenec vlády Peter Pollák (OĽaNO-NOVA).
"Vyzývam poslancov, ktorí takýmto podvodom získali hlasy, aby vrátili poslanecký mandát. Pretože ho získali nelegálne," zdôraznil Pollák. Reagoval na informácie zverejnené v RTVS o kupovaní rómskych hlasov pre uvedených dvoch poslancov. Podľa OĽaNO-NOVA dochádzalo ku kupovaniu rómskych hlasov nielen v obci Lomnička. Líder hnutia Igor Matovič uviedol aj obec Rakúsy. Tá je podľa neho rozdelená na dve časti, v jednej žijú Rómovia a v druhej nie.
V tej bez Rómov drvivo vyhráva Robert Fico (Smer-SD), Kubánek a Chudík výrazne zaostávajú. V časti, kde žijú Rómovia, však získavajú výrazne viac hlasov ako Fico. „V prvom, kde Rómovia nebývajú, získal Robert Fico 70 hlasov a Peter Chudík so Stanislavom Kubánkom nula. V druhom obvode, kde Rómovia bývajú, Fico získal 35 krúžkov, Chudík 154 a Kubánek 143. Je evidentné, že tieto hlasy boli kúpené. Takýchto prípadov sú nie desiatky, ale stovky,“ vyhlásil Matovič.
Podľa Matoviča Smer-SD počas svojej vlády do obce Lomnička neinvestoval ani euro. Upozornil, že v Lomničke získal Chudík 324 hlasov a Kubánek 395 hlasov, Fico 270. Svedkovia svedčili, že za hlas dostávali krabičku cigariet. OĽaNO v tejto obci nemalo podľa Matoviča člena okrskovej volebnej komisie. Na prípad upozornila RTVS. Podľa Matoviča treba rozviazať ruky policajtom a prokurátorom, aby mohli volebnú korupciu vyšetrovať. Informácie o kupovaní rómskych hlasov v Lomničke zverejnené RTVS sú podľa OĽaNO-NOVA prelomové. "Zatiaľ na Slovensku nebol zverejnený takýto jednoznačný príklad toho, že si niekto kupoval voličské hlasy a existuje kopa svedkov, ktorí sú ochotní svedčiť," povedal Matovič.
Pollák poznamenal, že o kupovaní hlasov sa hovorí už dlho, ale nikto za to ešte zatvorený nebol. "Niekto tu zneužíva nevedomosť Rómov, aby získal politickú moc," poznamenal Pollák, ktorý vyzýva Rómov, aby nepredávali svoje hlasy. Ako člen štátnej volebnej komisie chce diskusiu o tom, ako v budúcnosti zabrániť kupovaniu rómskych hlasov.
Na podozrenie z kupovania voličských hlasov v rómskych osadách upozornil už dávnejšie RTVS. Pred pár dňami mu to potvrdil nový svedok. Podozriví z kupovania rómskych hlasov boli poslanci Smeru-SD Stanislav Kubánek a Peter Chudík. V obci Lomnička mali vďaka týmto hlasom prekrúžkovať aj predsedu Smeru-SD Roberta Fica.
Polícia sa prípadu venovala, vyšetrovala volebnú korupciu, ale trestné stíhanie napokon zastavila. RTVS má k dispozícii uznesenie vyšetrovateľa, podľa ktorého sa sedem Rómov vo výpovediach najprv priznalo k tomu, že poslancom dali hlas za škatuľku cigariet. Označili aj človeka, ktorý mal hlasy pre poslancov kupovať. On, jeho údajný komplic aj dvojica poslancov to odmietla. Vyšetrovateľovi sa podľa RTVS zdalo, že vo výpovediach sú rozpory a tak Rómov konfrontoval s človekom, ktorý ich mal podplácať. Všetci siedmi následne tvrdili, že v prvej výpovedi klamali a všetko si vymysleli.
Podľa Končalovej opozícia už spustila predvolebnú kampaň pred voľbami do VÚC
Podľa hovorkyne strany Smer-SD Ľubice Končalovej opozícia už spustila predvolebnú kampaň pred voľbami do VÚC. "Nie po prvýkrát vykonštruovanou témou, ktorú už aj polícia oficiálne uzavrela ako nepravdivú, útočí opozícia na regionálnych politikov. Strana Smer-SD sa do tejto neférovej hry nenechá vtiahnuť a jej kandidáti budú voličov oslovovať programom," uviedla Končalová.
OĽaNO o kupovaní hlasov vedelo a nič s tým neurobilo, povedal Tanko
Bývalý splnomocnenec vlády SR pre rómske komunity z OĽaNO Peter Pollák podľa predsedu Strany Rómskej únie na Slovensku Františka Tanka o skupovaní voličských hlasov v rómskych osadách vedel a nijako to neriešil. Povedal to dnes Tanko pred Úradom vlády SR na svojej tlačovej besede s tým, že skupovanie hlasov sa u nás deje od roku 1989, keď politici prišli na to, že Rómovia sa dajú ľahko ovplyvniť finančnými prostriedkami, čo mu je veľmi ľúto. Tanko tak reagoval na dnešné vyhlásenie Igora Matoviča, ktorý povedal, že voličské hlasy sa nekupovali len v obci Lomnička (okres Stará Ľubovňa), ale aj v neďalekej obci Rakúsy, kde sú dva obvody.
"Pán Igor Matovič mal niekoľko rokov pod sebou úrad splnomocnenca vlády pre rómske komunity, ktorý viedol Peter Pollák. Ten mal informácie, že v daných lokalitách, kde je najväčšia koncentrácia rómskeho obyvateľstva na Slovensku, sa skupujú hlasy," povedal Tanko. Dodal, že nie je pravdou, čo povedal dnes na tlačovej besede Matovič, že nikto nebol v takýchto prípadoch stíhaný. Podľa neho OĽaNO priviedlo Rómov do väčšej chudoby ako boli. "Nanútili im aktivačné práce za 66 eur," vyjadril sa. Je presvedčený, že hlasy sa kupujú vo veľkom. "Žiadna vláda nepriniesla riešenie tejto problematiky." Na otázku, či by sa mali poslanci za Smer-SD Peter Chudík so Stanislav Kubánek vzdať svojich mandátov, reagoval Tanko s tým, že teraz je to už zbytočné.
Volebná korupcia v obci Lomnička nebola preukázaná
Volebná korupcia v obci Lomnička vyšetrovaním preukázaná nebola. Ako dnes na brífingu informoval policajný prezident Tibor Gašpar, štyri osoby, ktoré v prípade pôvodne vystupovali ako svedkovia, pristúpili na uzavretie dohody o vine a treste v súvislosti s trestným činom krivej výpovede. V prípade piatej osoby, ktorá pôvodne tvrdila, že mala za podporu konkrétnych kandidátov v marcových voľbách dostať cigarety, ešte vyšetrovanie nie je ukončené, vystupuje však v pozícii obvineného.
"Vyšetrovateľ vyšetroval prípad samostatne, bez akéhokoľvek ovplyvnenia pod dozorom dozorujúceho prokurátora," skonštatoval Gašpar. Zároveň reagoval na medializované informácie o novom svedkovi v prípade. "Budú vypočutí všetci, čo môžu vniesť nové informácie do prípadu," povedal Gašpar. Ako ďalej povedal, politici sa v poslednom čase vyjadrujú o práci polície, pričom ich tvrdenia sú často nepravdivé a zavádzajúce. V záujme udržania dôveryhodnosti polície sa preto chce v prípadoch, keď je na prácu polície vrhané podozrenie, obracať na prokuratúru s trestným oznámením pre zneužitie právomoci verejného činiteľa. To podľa neho zabezpečí, aby sa podozrenia riadne vyšetrili.
Na podozrenie z kupovania voličských hlasov v rómskych osadách počas tohtoročných parlamentných volieb upozornila dávnejšie RTVS. Podozriví boli poslanci Smeru-SD Stanislav Kubánek a Peter Chudík. Gašpar objasnil, že k volebnej korupcii nedošlo. "Neobhajujem to, ako kto v rámci volebnej kampane získal a koľko hlasov. Ja chcem povedať, že sa nestal trestný čin korupcie tak, ako bol oznámený a ako sme sa ním zaoberali my," vysvetlil.
Vyšetrovateľ podľa Gašpara v prípade vypočul celkom 13 svedkov, vykonal šesť konfrontácií a následne sa zaoberal rozpormi vo výpovediach. Piati Rómovia, ktorí najprv svedčili o tom, že si ich hlas kúpili za krabičku cigariet, neskôr výpoveď zmenili. Policajný prezident pritom odmietol dnešné obvinenie opozičných politikov, že nijako neriešili zmenu výpovede.
Poslancov Smeru-SD Kubáneka a Chudíka podľa Gašpara polícia nemohla obviniť, nakoľko nikto netvrdil, žeby o kupovaní hlasov komunikoval s nimi. Fakt, že v rómskej osade poslanci dokázali prekrúžkovať aj premiéra Roberta Fica, policajný prezident nekomentoval.