BRATISLAVA – Minister životného prostredia László Sólymos zo strany Most-Híd predložil poslancom Národnej rady SR svoje štyri návrhy zákonov. Ako povedal dnes v rokovacej sále, jeho ambíciou je predkladať návrhy smerujúce k tomu, aby životné prostredie prospievalo k zdravému spôsobu života občanov. Plénum návrhy posunulo do druhého čítania.
Minister Sólymos vyjadril svoju ambíciu, aby zákony viedli k eliminácii znečisťovania životného prostredia. „Chcem prispievať k environmentálnej výchove našich detí. Životné prostredie nie je mojím majetkom, ale každého z nás,“ povedal predtým, ako predložil prvý návrh zákona. Poslanci posunuli do druhého čítania vládny návrh zákona o obmedzení používania určitých nebezpečných látok v elektrických zariadeniach a elektronických zariadeniach a ktorým sa mení zákon o odpadoch.
Cieľom návrhu je zabezpečiť úplnú transpozíciu delegovanej smernice Komisie (EÚ), ktorou sa mení príloha II k smernici Európskeho parlamentu a Rady, pokiaľ ide o zoznam obmedzovaných látok do slovenskej legislatívy.
Návrhom sa rozširuje rozsah zakázaných nebezpečných látok používaných v elektrozariadeniach a súčasne sa v súlade s delegovanou smernicou Komisie posúva termín obmedzenia používania niektorých chemických látok v zdravotníckych pomôckach vrátane diagnostických zdravotníckych pomôcok in vitro a na monitorovacie a kontrolné prístroje a kontrolné prístroje vrátane priemyselných monitorovacích a kontrolných prístrojov. Látky treba podľa ministra obmedziť, lebo môžu ohrozovať zdravie pracovníkov aj životného prostredia.
Národná rada SR sa uzniesla prerokovať aj vládny návrh zákona o odpadoch v druhom čítaní. Cieľom návrhu zákona je zabezpečiť odstránenie nedostatočnej transpozície smernice Európskeho parlamentu a Rady o odpade a zrušení určitých smerníc. „Európska komisia upozornila Slovenskú republiku na možné prípady nesúladu nového zákona o odpadoch a vykonávacích predpisov s rámcovou smernicou o odpade. Európska komisia pri niektorých bodoch naďalej vyžaduje zmenu právnych prepisov,“ objasňuje ministerstvo v dôvodovej správe k návrhu zákona. Preto rezort vypracoval návrh novely, prostredníctvom ktorej sa zabezpečí odstránenie transpozičného nedostatku.
Snažia sa odstrániť transpozičný deficit
Vládny návrh zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie by mal odstrániť tzv. transpozičný deficit. Odstránenie je podľa ministra životného prostredia Lászlóa Sólymosa podmienkou čerpania prostriedkov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov. Návrh zákona bol iniciovaný dodatočnými požiadavkami zo strany Európskej komisie, ktoré sú zhrnuté v štyroch bodoch s potrebou ich zapracovania do zákona o posudzovaní vplyvov na životné prostredie najneskôr do konca roka 2016.
„Odstránenie transpozičného deficitu prostredníctvom tohto návrhu zároveň priamo súvisí s plnením všeobecnej ex ante kondicionality, ktorá je podmienkou čerpania prostriedkov z Európskych štrukturálnych a investičných fondov v rámci dotknutých operačných programov pre programové obdobie 2014 – 2020,“ píše sa v dôvodovej správe k návrhu novely zákona. Poslanci návrh posunuli do druhého čítania.
Zákonodarcovia NR SR prerokujú v druhom čítaní aj vládny návrh zákona o vodách a o zmene zákona o priestupkoch (vodný zákon), ktorým sa mení a dopĺňa zákon o ochrane pred povodňami. Hlavným dôvodom jeho predloženia je transpozícia prílohy 1 smernice Európskeho parlamentu a Rady z 12. augusta 2013, ktorou sa menia smernice pokiaľ ide o prioritné látky v oblasti vodnej politiky do právneho poriadku Slovenskej republiky.