BRATISLAVA - To, že sa neformálny summit uskutoční 16. septembra v Bratislave, je príležitosť minimálne na to, aby sa na domácej politickej scéne komunikovalo o európskych témach a o zmysle európskeho projektu. Povedal to Vladimír Bilčík zo Slovenskej spoločnosti pre zahraničnú politiku.
"Je potrebné povedať si veľmi otvorene, čo od projektu očakávame ďalej, ako sa voči nemu chceme vymedziť a hlavne, ktoré sú kľúčové témy z pohľadu slovenských priorít, ktoré by nám EÚ mala pomôcť riešiť a ktoré idú nad rámec bežnej debaty o výhodách súvisiacich čisto s finančnými ziskami z eurofondov," uviedol analytik.
Domnieva sa, že to, že sa neformálny summit uskutoční v Bratislave, vytvorí tlak na domácu politickú komunikáciu. "Z EÚ sa čoraz viac stáva fackovací panák," povedal, pričom dodal, že práve domáca politická scéna sa bez väčšej námahy snaží "získať body" na úkor spoločného európskeho projektu. Zároveň však upozorňuje na to, že mnohé zisky a výdobytky domácej politiky by tu neboli bez členstva v únii.
Podľa analytika je pre krajinu výnimočné, že práve v Bratislave sa zídu lídri všetkých členských krajín EÚ s výnimkou britskej premiérky. "Význam summitu je v mnohom veľmi politický. Taká politická elita, aká sa tu zíde v priebehu intenzívnych zhruba 12 hodín, na Slovensku ešte nebola a dlho nebude. Slovensko bude centrom debát o európskej budúcnosti. Ide aj v európskej politike o potenciálne historicky významnú udalosť, ktorá môže odštartovať nový proces fungovania EÚ," vysvetľuje Bilčík.
Z pohľadu predsedníctva v Rade EÚ, Bilčík považuje summit za nadprácu. "Je to extra výdavok a neplánované úsilie, ale zároveň aj extra politická príležitosť," skonštatoval. Domnieva sa, že slovenské predsedníctvo môže byť niečo, čo si ľudia budú ešte o niekoľko rokov pamätať vďaka práve bratislavskému summitu, ktorý pokladá za najvýznamnejšiu udalosť predsedníctva.