LONDÝN - Postavenie cudzincov vo Veľkej Británii bude podľa premiéra Roberta Fica predmetom bilaterálnych dohôd aj predmetom rokovania s Európskou úniou ako celkom. „Budeme veľmi pozorne sledovať, či bude postavenie ľudí z iných krajín vo Veľkej Británii iné, ako garantuje európska legislatíva,“ povedal premiér.
Fico si zároveň myslí, že „Veľká Británia považuje týchto ľudí za ľudí, ktorí významnou mierou prispievajú k národnému bohatstvu Veľkej Británie“. Uviedol to ako odpoveď na otázku, či sa majú Slováci žijúci v Spojenom kráľovstve čoho obávať.
Pokiaľ ide o postavenie Slovákov žijúcich a pracujúcich vo Veľkej Británii, Slovensko bolo v podstate spokojné s februárovou dohodou medzi Európskou úniou a Londýnom. Ako však upozornil premiér Robert Fico, táto dohoda, o ktorej lídri rokovali dlhé hodiny, by nadobudla „účinnosť vtedy, keby malo referendum opačný výsledok. Táto dohoda však neexistuje, padla,“ dodal premiér.
Jedným z hlavných argumentov zástancov brexitu v predreferendovej kampani bolo, že ak odídu z Únie, zastaví sa tým migrácia. Napríklad v britských bulvárnych médiách sa objavovali články negatívne zobrazujúce ekonomických migrantov zo strednej a východnej Európy. Po referende sa tiež objavili útoky voči početnej poľskej komunite. Lídri členských krajín trvajú na tom, že ak bude chcieť Londýn prístup na vnútorný trh, bude musieť akceptovať všetky štyri základné európske slobody, vrátane slobody voľného pohybu osôb.