BRATISLAVA - Obce by mali schvaľovať chov všetkých druhov nebezpečných živočíchov, nielen cicavcov, ako je to dnes. Samosprávy by podľa novely zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorou poslanci otvoria štvrtý deň šiestej schôdze parlamentu, mali udeľovať súhlas aj s chovom nebezpečných pavúkovcov, parýb, obojživelníkov a plazov. Právnu normu do národnej rady predložil poslanec za OĽaNO-NOVA Martin Fecko.
"Cieľom návrhu je komplexne eliminovať negatívne dôsledky chovu a držania nebezpečných živočíchov ako takých na obyvateľov obce, najmä na bezprostredných susedov chovateľa alebo osoby majúcej takéhoto živočícha v držbe, čo sa nedá dosiahnuť vtedy, ak bude legislatívne zakotvená podmienka získať súhlas obecného zastupiteľstva len v prípade niektorých nebezpečných živočíchov," argumentuje Fecko.
Platný právny stav podľa neho možno čiastočne vnímať aj ako diskrimináciu niektorých chovateľov nebezpečných živočíchov oproti iným, ktorí na chov alebo držbu takéhoto živočícha súhlas obce (obecného zastupiteľstva) nepotrebujú. Parlament bude pokračovať v diskusii o poslaneckých návrhoch zákonov, zostáva ich prerokovať 11.
Zámer chovať nebezpečné pavúky či plazy obec posudzovať nebude
Obce nebudú musieť posudzovať zámer svojich občanov chovať jedovaté pavúky, obojživelníky, paryby alebo plazy. Poslanci Národnej rady (NR) SR dnes odmietli návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti z dielne Martina Fecka (OĽaNO-NOVA), ktorý chcel rozšíriť právomoc obcí udeľovať súhlas s chovom alebo držaním všetkých druhov nebezpečných živočíchov, nielen na triedy cicavcov, ako je to v súčasnosti.
"V našom bezprostrednom okolí žije množstvo živočíšnych druhov, ktoré môžu byť pre ľudí svojím správaním, stavbou tela, obsahom jedovatých látok, ktoré sa dostanú do tela človeka uhryznutím, bodnutím či napríklad vylučovaním kožnými žľazami, nebezpečné," upozorňoval Fecko, ktorému sa súčasná právna úprava nezdá dostatočná, keďže rieši len chov nebezpečných šeliem.
Okrem cicavcov však podľa jeho slov patria medzi nebezpečné živočíchy aj niektoré druhy a triedy pavúkovcov, obojživelníkov, parýb a plazov. "Tie sú vzrastovo menšie než živočíchy z triedy cicavcov a ich útek či napríklad prelezenie z bytu do bytu je jednoduchšie. V tejto súvislosti sa javí ako potrebné rozšíriť okruh nebezpečných živočíchov, na ktorých chov alebo držanie bude potrebný súhlas obecného zastupiteľstva, na všetky druhy a triedy nebezpečných živočíchov, ktoré doterajšia právna úprava pozná, a vyhnúť sa tak prípadom ohrozenia života a zdravia osôb, ktoré boli neraz aj medializované," vysvetľoval Fecko.
V roku 2013 poslanci schválili zákon, podľa ktorého chovatelia nebezpečných šeliem, ako sú tigre, levy či medvede, potrebujú pre svoju záľubu povolenie aj od obecného zastupiteľstva. Dovtedy bolo potrebné v prípade záujmu o chov nebezpečného živočícha získať rozhodnutie príslušnej Regionálnej veterinárnej a potravinovej správy.