BRATISLAVA - Na Slovensku je dobré podnikateľské prostredie, tvrdí to minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Ján Richter (Smer-SD).
"Prichádzajú noví investori, máme 40-tisíc voľných pracovných miest. Dobre to hodnotia nemecká a aj americká obchodná komora," vyhlásil Richter v diskusnej relácii televízie TA3 V politike s tým, že o chvíľu bude problém s dostatkom kvalifikovanej pracovnej sily pre niektoré odvetvia. "Tam zameriavame isté úsilie, aj vrátane finančného, spolupracujeme s priemyselnými zväzmi, napríklad s automobilovým i ďalšími, aby sme im pomohli, kým sa zosúladí vzdelávanie s reálnymi potrebami trhu. A k tomu nám smeruje hlavné duálne vzdelávanie," spomenul.
Ako ďalej Richter uviedol, trend vývoja nezamestnanosti je na Slovensku od 1. januára 2013 a je to systém opatrení. "Prvá výrazná zmena bola zmena zákonníka práce," menoval Richter s tým, že ďalším významným opatrením boli aj efektívne projekty z prostriedkov Európskej únie. "Ďalej to boli aj zmeny, ktoré sme robili v zákone o službách v zamestnanosti," podotkol Richter. V televíznej relácii pripomenul aj to, že v auguste 2008 evidovali na Slovensku 7,3 percentnú nezamestnanosť a aj v súčasnosti je to jeho prirodzená ambícia, do ktorej by sme sa chcel dostať, i keď si uvedomuje, že čím bude to percento nižšie, tým sa budú ťažšie uplatňovať ďalší nezamestnaní na trhu práce. "Práve preto naše hlavné zameranie smeruje k dlhodobo evidovaným nezamestnaným, chce to však väčšiu trpezlivosť," uzavrel.
Poslankyňa Národnej rady SR Jana Kiššová (SaS) v televíznej relácii podotkla, že pokles nezamestnanosti nie je tak veľký ako hovoria čísla. Mnohí podľa nej len zmenili formu práce. "Vytvárať pracovné miesta umelo, vytvárať ich v štátnej správe a dotáciami nepovažujeme za dlhodobo udržateľné a ani za prirodzené. Oveľa lepší spôsob je vytvoriť podmienky pre zamestnávanie, vytvoriť podmienky pre lepšie podnikateľské prostredie, aby mohli vznikať pracovné miesta," poznamenala s tým, že vytvoriť pracovné miesta v štátnej správe je nákladová položka a niekto to musí zaplatiť.
"V rokoch 2014 a 2015 sa zvýšil počet pracovných miest v štátnej správe. Ak týmito číslami ukazujeme na zvyšovanie počtu pracovných miest, nie je to celkom správe, i keď faktom je, že tam tie pracovné miesta sú, ale niekto ich musí zaplatiť," zhrnula Kiššová, ktorá si myslí, že skôr by mali vznikať pracovné miesta tam, kde sa hodnoty vytvárajú, nie tam, kde sa spotrebovávajú. "A to je bez pochýb súkromný sektor, ktorý treba podporiť. Podporu vnímame so stranou Smer-SD rôzne. Smer-SD ju vníma cez rôzne stimuly, programy, dotácie a podobne. My ich vnímame inak a tam by sa mala venovať energia. Aby vznikli pracovné miesta prirodzene a udržateľne. Pretože ak vznikajú dotáciami a vznikajú v štátnej správe, je to vždy len dočasne," ukončila poslankyňa.