BRATISLAVA - KDH má podľa premiéra Roberta Fica v DNA rozbíjanie vlády. Ako povedal v rozhovore, KDH rozbilo každú vládu.
„To je riziko, s ktorým musíte rátať, že ak KDH podáte ruku, musíte rátať s tým, že vám ujdú z vlády. Oni to majú v DNA. Ak majú v DNA rozbíjanie vlády a idete s nimi do vlády, musíte rátať, že to DNA sa niekedy vyplaví na povrch,“ vyhlásil Fico. Podľa neho je dnes veľmi zlé, ak sa politici vyhradzujú, že o niečo nestoja. „Keby som začal mať výhrady, že s týmto nie, lebo sa mi nepáči, kam sa dostaneme. Ľudia vo voľbách rozhodnú. Sadneme si, porozprávame sa,“ povedal s tým, že sú v politike aj pošahanci, s ktorými nechce mať Smer-SD nič spoločné.
Fico pripúšťa, že aj napriek víťazstvu vo voľbách nemusí byť jeho strana súčasťou vlády. Tak to bolo aj v roku 2010, keď Smer-SD s takmer 35 percentami vyhral voľby a druhá strana v poradí mala 15 percent. „Napriek tomu sme išli do opozície. Musím rátať so všetkým. Všímam si, že čím sú strany menšie, tým skôr majú zostavenú vládu. Majú rozdelené funkcie veľmi rýchlo. Treba pokorne nohami šúchať pod stolom a ísť k voľbám s rešpektom. Ľudia rozhodujú. Pozrieme sa, aké karty rozdajú a na základe toho sa potom rozhodneme,“ konštatoval Fico.
Smer-SD v tomto volebnom období dvakrát menil ústavu. Raz s KDH, druhýkrát s Mostom-Híd. „Schopnosť získavať ústavnú väčšinu napovedá o tom, že sme schopní komunikovať a prinášať témy, ktoré nachádzajú podporu aj u iných politických strán. Či to už bola významná zmena v súdnictve alebo ochrana definície manželstva alebo ochrana pitnej vody,“ povedal.
Pri zostavovaní vlády má každá strana podľa neho predstavu, čo by chcela vláda dosiahnuť za štyri roky. „S potenciálnym koaličným partnerom hovoríte o témach, v ktorých máte prienik, kde nachádzate spoločné body. Neriešime v tejto chvíli otázky, ako povedal jeden politik, že nestojí o objatie Smeru. Niekto povedal, že my stojíme o objatie? Na čo sú takéto vyjadrenia,“ dodal Fico.