Štvrtok21. november 2024, meniny má Elvíra, zajtra Cecília

Fico sa na stretnutie V4 zrejme neteší: Máme veľký problém!

Robert Fico
Robert Fico (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA – Premiér Robert Fico zvolal na štvrtok 23. októbra v Bruseli koordinačné stretnutie Vyšehradskej štvorky ku klimatickému a energetickému balíčku Európskej únie s výhľadom do roku 2030. Ten bude jeden z hlavných bodov dvojdňového summitu európskych lídrov.

Podľa premiéra táto diskusia súvisí s prípravou novej medzinárodnej dohody OSN o zmene klímy, ktorá má byť podpísaná v decembri 2015. Európska únia musí do marca budúceho roka ponúknuť svoj pohľad na to, ako chce k nej prispieť.

"Medzi členskými štátmi EÚ pretrvávajú rozdielne názory vo viacerých kľúčových častiach tohto rámca a pokiaľ niektoré štáty neurobia ústupky, tak nepredpokladám, že by mohlo prísť k dohode," reagoval k nastávajúcim rokovaniam v Bruseli na dnešnom európskom parlamentnom výbore.

Slovensko presadzuje prijatie iba jediného záväzného cieľa, a to je zníženie emisií skleníkových plynov o 40 percent oproti roku 1990. "Máme veľký problém, a tlačia na to najmä veľké štáty ako Nemecko, so záväzným cieľom, pokiaľ ide o obnoviteľné zdroje energie a pokiaľ ide o energetickú efektívnosť," priblížil Fico s tým, že ak bude v podmienkach Slovenska tento rámec nastavený veľmi prísne, tak to bude mať výrazné dosahy na konkurencieschopnosť priemyslu. "Sme prakticky jedna z najpriemyselnejších krajín v EÚ," upozornil.

Prijatie klimatického rámca Slovensko zároveň podmieňuje určitou mierou solidarity. Premiér trvá na vytvorení nových finančných nástrojov, ktoré budú určené na podporu priemyselných inovácií.

Krajiny V4, Rumunska a Bulharska v minulosti vyjadrili spoločnú snahu o zmäkčenie uvažovaných cieľov únie. V Bruseli si preto vyšehradské zoskupenie má určiť ďalší postup. V prípade rovnakého postoja sa podľa Fica stane Vyšehradská štvorka do určitej miery silným hráčom.

"Budeme si musieť povedať, či sme schopní presadiť, že jediný záväzný cieľ budú emisie a že tento cieľ je dostatočným stimulom na to, aby sa obnoviteľné zdroje samy o sebe rozvíjali," konštatoval Fico. Poukázal na to, že financovanie obnoviteľných zdrojov povedie k zdražovaniu elektrickej energie ako takej.

V balíčku sa okrem 40-percentného zníženia emisií skleníkových plynov navrhuje aj 27-percentný nárast podielu obnoviteľných zdrojov a 25-percentné zvýšenie energetickej efektívnosti.

Greenpeace Slovensko nesúhlasí s vyjadreniami premiéra. Jeho obavy považuje za neopodstatnené a nepodložené. Podľa organizácie slovenská vláda nemá žiadny dôvod blokovať tieto záväzné ciele. "Pre tvrdenia o tom, že ambiciózne klimatické a energetické ciele poškodia našu ekonomiku, nemá vláda k dispozícii žiadnu analýzu. Nestačí niečo tvrdiť, treba to aj niečím podložiť," upozornila hovorkyňa Miroslava Ábelová.

Poukázala na nedávnu štúdiu Ecorys pre Európsku komisiu, na základe ktorej sú obavy o odchod firiem mimo krajín EÚ pre klimatickú politiku neopodstatnené a nie je o tom žiadny dôkaz.

Za nepravdivé označilo Greenpeace Slovensko aj tvrdenie o tom, že obnoviteľné zdroje zvyšujú ceny elektriny. "Výkupné ceny elektriny zo slnka sú v súčasnosti extrémne nízke, veterná energia je od roku 2009 na Slovensku zablokovaná a okrem geotermálnej energie vyrábajú prakticky všetky obnoviteľné zdroje elektrinu lacnejšie ako Nováky alebo Mochovce," zdôraznila Ábelová.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu