BRATISLAVA - Manželstvo medzi mužom a ženou bude od septembra požívať vyššiu ústavnú ochranu a pomery v justícii sa zmenia. Poslanci Národnej rady SR dnes schválili široko diskutovanú novelu Ústavy SR od Smeru-SD a KDH. Za právnu normu hlasovalo 102 poslancov zo 128 prítomných. Kladne hlasovali všetci prítomní poslanci Smeru-SD a KDH a časť OĽaNO, SDKÚ-DS a nezaradený Alojz Hlina.
Najviac pozornosti pútali v rozprave zmeny v justícii. Po novom bude platiť, že všetci súčasní sudcovia aj kandidáti na tieto posty sa budú musieť podrobiť prevereniu spôsobilosti. Stanovisko, či sudca predpoklady spĺňa, alebo nie, bude vydávať Súdna rada SR na základe podkladov od Národného bezpečnostného úradu (NBÚ).
O strate týchto predpokladov bude rozhodovať disciplinárny senát. Dotknutý sudca sa bude môcť na výsledky preverovania sťažovať na Ústavnom súde SR. Vymenovanie a odvolanie sudcu je v kompetencii prezidenta SR.
Súdnej rade tiež pribudne kompetencia vyjadrovať sa k návrhu rozpočtu súdov v čase, keď sa v NR SR schvaľuje štátny rozpočet. Rada tiež bude vydávať zásady sudcovskej etiky a dohliadať, či sudca svoju činnosť vykonáva riadne po celý čas. Šéf Súdnej rady dostane kompetenciu napadnúť na Ústavnom súde súlad právnych predpisov týkajúcich sa súdnictva s ústavou.
Novinkou tiež bude, že predseda Najvyššieho súdu SR už nebude môcť šéfovať aj Súdnej rade. Dnes sa jej predsedom stáva automaticky. Kreovanie Súdnej rady bude prebiehať tak, že po troch členoch rady budú ustanovovať NR SR, vláda a prezident (ako doteraz) a sudcovia spomedzi seba zvolia zvyšných deviatich.
Sudcovia zároveň prídu o trestnoprávnu imunitu. O ich vydaní na stíhanie teda viac nebude rozhodovať Ústavný súd SR. Jeho súhlas však bude naďalej potrebný pri návrhu na vzatie sudcu do väzby. Podobne ako poslancom ostane sudcom imunita na ich rozhodovaciu činnosť.
Do ústavy sa zároveň od septembra dostanú vety: "Manželstvo je jedinečným zväzkom medzi mužom a ženou. Slovenská republika manželstvo všestranne chráni a napomáha jeho dobru." Ústava SR v súčasnosti o manželstve hovorí: "Manželstvo, rodičovstvo a rodina sú pod ochranou zákona. Zaručuje sa osobitná ochrana detí a mladistvých."
KBS oceňuje, že rodina našla oporu v ústave
Konferencia biskupov Slovenska (KBS) oceňuje, že rodina našla oporu aj v ústavnom zákone. Ako povedal hovorca KBS Jozef Kováčik, KBS vníma schválenie zákona ako veľmi dôležitý krok pre budúcnosť našej spoločnosti. „KBS ďakuje všetkým poslancom, ktorí hlasovali za návrh na podporu rodiny,“ povedal Kováčik.
Poliačik neuspel, registrované partnerstvá v ústave nebudú
Registrované partnerstvá v Ústave SR nebudú. Parlament dnes totiž odmietol pozmeňujúci návrh poslanca SaS Martina Poliačika, ktorý chcel tieto zväzky zakomponovať do základného zákona štátu.
Novela ústavy, ktorú dnes plénum schválilo, definuje po novom manželstvo ako jedinečný zväzok muža a ženy. Manželstvo má vďaka tejto ústavnej definícii požívať vyššiu ochranu.
Poliačik neraz varoval, že takáto zmena vytvorí priestor pre diskrimináciu iných zväzkov. Riešiť to mal práve jeho pozmeňujúci návrh k novele ústavy. V rozprave zdôrazňoval, že jeho "pozmeňovák" nič nevytvára, len otvára priestor pre garanciu ľudských práv.
Rovnako podľa Poliačika hovoril o tom, že NR SR ako ústavodarný orgán myslela pri ústavnej definícii manželstva aj na iné zväzky. "Ide o zväzky medzi pármi, ktoré nie sú zosobášené buď preto, že nechcú, alebo preto, že nemôžu," doplnil Poliačik.
Figeľ za novelu ústavy osobitne poďakoval Smeru
Predseda KDH Ján Figeľ osobitne poďakoval Smeru-SD za schválenie novely ústavy. Následne poďakoval aj klubu KDH a ostatným poslancom, ktorí novelu podporili. Ako povedal dnes na tlačovej besede, schválenie ústavy je výraz zodpovednosti a odvahy riešiť aktuálne veci. „KDH je dôsledná a konštruktívna opozícia. Sme pripravení podporiť návrhy, ktoré pomôžu spoločnosti,“ povedal. KDH je podľa neho kompaktné a akcieschopné hnutie.
Ochrana manželstva sa týka podľa Figeľa rodinnej politiky. „Nie je to koniec cesty. Na ústavu musí nadväzovať séria krokov pre prorodinnú politiku. To, čo je dobré pre rodinu, je dobré aj pre spoločnosť a štát,“ zdôraznil. Justícia potrebuje podľa Figeľa zlepšenia. Zmeny v ústave sú podľa neho potrebné pre zdôveryhodnenie súdnictva.