BRATISLAVA – Združeniu Sudcovia Za otvorenú justíciu (ZOJ) sa nepozdáva zavedenie plošných previerok sudcov, ktoré prináša schválená novela ústavy.
„Zlý je podľa nás ten základ, že je tu prezumpcia viny, teda že sudcovia nespĺňajú kritériá a preto aby mohli ďalej vykonávať sudcovskú funkciu, je nutné ich preverovať,“ povedala prezidentka ZOJ Katarína Javorčíková. Upozornila, že sa takto menia podmienky počas výkonu sudcovskej funkcie, pričom dnešní sudcovia museli splniť podmienky, ktoré platili vtedy, keď oni vstupovali do justície.
Podľa Javorčíkovej by sa nemalo preverovanie aplikovať paušálne na všetkých sudcov, ale muselo by to byť na základe konkrétneho podnetu, že je daný sudca z niečoho podozrivý. „Čiže selektívne a nie celoplošne,“ zdôraznila.
Javorčiková upozorňuje, že sudcov vydajú na preverovanie silovým zložkám štátu, ktoré ich preveria v najbližšom okolí, medzi priateľmi, rodinou, kolegami. „Získali by sa veľmi citlivé informácie a my nevieme, ako sa s nimi naloží. Sudca týmto spôsobom môže byť vydierateľný – nevie, kedy sa to použije,“ myslí si prezidentka ZOJ. Pritom to nemusí byť informácia, ktorá má vplyv na funkciu daného sudcu, ale môže byť to byť pre jeho súkromie nepríjemná informácia, ktorá ohrozí jeho vzťahy.
Prezidentka ZOJ pripomína, že Národný bezpečnostný úrad, ktorý má pripraviť podklady o preverovanom, býva aj sám účastníkom súdnych konaní tak ako ostatné silové zložky, zapojené do previerok.
„Tu sudca stráca pozíciu nezávislosti, pretože je vo funkcii závislý od toho, ako sa k získaným informáciám postaví silová zložka štátu,“ dodala Javorčíková. Okrem toho môže existovať v okolí sudcu tendencia, aby mu niektorí ľudia ublížili, aby sa sudcovi pomstili, aby bol vo svojom rozhodovaní ovplyvňovaný. Mohli by ho obviniť z niečoho, čo treba preveriť a sudcu to už dopredu diskvalifikuje. Pocit slobody a nezávislosti sudcu sa môže podľa Javorčíkovej veľmi obmedziť.
Rafaj: Víta posilnenie hodnotovej línie v Ústave SR
Prvý podpredseda SNS Rafael Rafaj víta posilnenie hodnotovej línie v Ústave SR. Ako ďalej uviedol, SNS sa dlhodobo hlási k tradično-konzervatívnemu prúdu názorov na manželstvo ako jedinečného zväzku jedného muža a jednej ženy.
"Národniari, ktorí položili základný kameň Ústavy Slovenskej republiky, preto kvitujú jej novelu, ktorou sa do základného zákona štátu vracajú principiálne hodnotové línie. V zložitej dobe pochybností a morálnej krízy je to pre spoločnosť aj zahraničie dôležitý signál, že nielen chlebom je človek živý a že Slovensko chráni a podporuje tradičné hodnoty aj v oblasti úpravy manželstva a rodiny," poznamenal.
Ako dodal, žiaľ, nepresadila sa zmena o účele manželstva a ochrana osvojovania detí pred pármi rovnakého pohlavia, preto SNS naďalej podporuje iniciatívu Aliancie za rodinu na vypísanie referenda o dôslednejšej a komplexnej ochrane manželstva, rodiny a detí. Podľa SNS novela vysiela pre ultraliberálov a lobistov za práva LGBTI skupín dôležitý odkaz o nemožnosti uzákonenia manželstva medzi homosexuálnymi pármi. "Najvyšší zákon od septembra jasne stanoví, že manželstvo na Slovensku nemôže vzniknúť medzi osobami rovnakého pohlavia," doplnil.