BRATISLAVA - Sudcovia Za otvorenú justíciu (ZOJ) negatívne vnímajú proces prijímania závažných legislatívnych zmien týkajúcich sa súdnej moci na základe poslaneckých návrhov priamo v parlamente, z ktorého boli sudcovia úplne vylúčení.
"Tie sa pritom týkajú všetkých kľúčových zákonov a ustanovení Ústavy SR, ktoré boli prijímané koncom 90. rokov po dlhých a komplikovaných rokovaniach medzi zástupcami sudcov, vlády a parlamentu a ktoré boli podmienkou pre vstup Slovenska do Európskej únie. Tieto zákonné ustanovenia vychádzali z európskych štandardov na nezávislosť súdnej moci a mali by byť plne rešpektované aj v súčasnosti," uvádza vo svojom stanovisku združenie ZOJ.
Neprijateľné sú podľa združenia najmä snahy zavedenia bezpečnostných previerok sudcov a možnosť ich odvolania z funkcie inak ako v rámci riadneho disciplinárneho alebo trestného konania. "Z poslaneckých návrhov nie je zistiteľné, prečo sa stal nevyhovujúci doterajší spôsob kreovania Súdnej rady SR a je potrené zmeniť jej kreovanie spôsobom posilňujúcim vplyv vlády a Národnej rady SR," upozorňuje združenie.
Ako jediný pozitívny krok hodnotí zmenu oddelenia funkcie predsedu Najvyššieho súdu SR a Súdnej rady SR.
Vyzýva preto poslancov, aby ďalej nepokračovali v legislatívnom procese bez riadnej odbornej diskusie a možnosti pripomienkovať tieto zmeny predovšetkým zo strany sudcov.
O súčasnej situácii bude zároveň informovať medzinárodné sudcovské asociácie a požiada ich o monitorovanie Slovenska z hľadiska dodržiavania základných kritérií a podmienok pre demokratický právny štát.