BRATISLAVA – Minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák odmieta, že by sa tunelovalo v Slovenskom dome v Prahe, na čo sa ho v interpelácii pýtali poslanci Národnej rady SR za Obyčajných ľudí a nezávislé osobnosti (OĽaNO).
Úrad pre Slovákov žijúcich v zahraničí (ÚSŽZ) totiž ešte v máji podpísal so Slovensko-českým klubom zmluvu o poskytnutí dotácie 150-tisíc eur na projekt Rekonštrukcia priestorov Slovenského domu v Prahe. Udelenie dotácie kritizovali desiatky krajanských organizácií a spolkov. Poslanci z OĽaNO, ktorí sa opierajú o ich tvrdenia, hovoria, že dotácia bola netransparentná.
Lajčák v odpovedi na interpeláciu uvádza, že predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Igor Furdík v septembri 2012 pri osobných stretnutiach s predstaviteľmi krajanských organizácií počas návštevy Česka vyzval na predloženie návrhov na zriadenie takejto inštitúcie s tým, že úrad je pripravený podporiť najlepší projekt.
"Krajanské spolky v Česku boli teda dostatočne informované o zámere úradu podporiť takýto projekt a o podmienkach, ktoré musí spĺňať. Spomedzi všetkých oslovených krajanských organizácií v Česku predložila projekt spĺňajúci všetky náležitosti iba jedna krajanská organizácia Slovensko-český klub," píše Lajčák. Ostatné organizácie podľa neho nepredložili žiadny návrh. Ako Lajčák dodal, dotáciu 150-tisíc eur poskytli výlučne na rekonštrukciu Slovenského domu a uvoľnia ju až po skončení rekonštrukcie a dodržaní všetkých zmluvne dohodnutých podmienok.
"V zmysle tejto zmluvy všetky slovenské spolky v Česku budú môcť využívať priestory Slovenského domu len za prevádzkové a režijné náklady," ukončil.
Štyria poslanci za OĽaNO Erika Jurinová, Jozef Viskupič, Igor Hraško a Miroslav Kadúc žiadali v interpelácii ministra zahraničných vecí Miroslava Lajčáka, aby vyvodil zodpovednosť za údajné tunelovanie Slovenského domu v Prahe. Krajanský úrad dal podľa nich peniaze občianskemu združeniu, ktoré so zahraničnými Slovákmi takmer vôbec nepracuje.
"Projekt spočíva v rekonštrukcii objektu, ktorá štvornásobne prevyšuje cenu objektu a ani pri podpise dotačnej zmluvy nebolo zrejmé, akú má mať objekt po rekonštrukcii podobu a aké štandardy má spĺňať, čo vyvoláva opodstatnené obavy z možnosti tunelovania štátnych prostriedkov poskytnutých na tento projekt. Navyše prijímateľ dotácie nie je vlastníkom objektu a rekonštrukciu vykonáva samotný vlastník rekonštruovaného objektu,“ vyhlásili poslanci.
"Nazdávame sa, že nastal čas vyvodiť aj osobnú zodpovednosť voči tým, ktorým samotní krajania vystavili vysvedčenie o ich (ne)schopnosti,“ píšu opoziční poslanci v interpelácii. Za udelenie netransparentnej dotácie je podľa nich zodpovedný šéf ÚSŽZ Igor Furdík.