Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Učitelia majú dostať viac, škôlky majú byť zadarmo

Ilustračné foto
Ilustračné foto (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA - Učitelia by sa v najbližších rokoch mali dočkať vyšších platov, rodičia zasa bezplatnej škôlky pre svoje deti od štyroch rokov. Aj tieto kroky obsahuje Správa o stave školstva na Slovensku, ktorú poslancom NR SR na úvod šiesteho rokovacieho dňa predstavil minister školstva Dušan Čaplovič (Smer-SD).

Do rozpravy sa písomne prihlásilo deväť členov snemovne, následne bude mať možnosť prihlásiť sa ústne. Možno teda predpokladať dlhotrvajúcu diskusiu.

Platy učiteľov by sa postupnými krokmi do roku 2020 mali zvyšovať tak, aby priemerný plat učiteľov s vysokoškolským vzdelaním dosiahol najmenej 75 percent priemerného platu ostatných povolaní, v ktorých sa vyžaduje vysokoškolské vzdelávanie. Dokument tiež postupne navrhuje "upraviť nástupný plat učiteľa na priemernú výšku začínajúcich zamestnancov v ostatných povolaniach, v ktorých sa vyžaduje získanie rovnakého stupňa vzdelania". Zlepšiť by sa podľa materiálu mali aj platy vysokoškolských pedagógov.

Vláda chce vytvoriť aj podmienky pre zavedenie bezplatného zaškolenia v materskej škole od štyroch rokov. "T. j. bez príspevku zákonného zástupcu na čiastočnú úhradu výdavkov materskej školy," konštatuje materiál. Správa tiež navrhuje zvážiť takú zákonnú úpravu, ktorá by rodičom nariadila dať svoje dieťa do spádovej školy. Tú určuje obec, v ktorej má rodič trvalý pobyt. Vybrať by si tak okrem spádovej školy mohli len cirkevnú alebo súkromnú školu. Čaplovič tu deklaroval, že o týchto zmenách je ochotný diskutovať.

Rezort v správe otvára aj otázku zlučovania vysokých škôl s podobným zameraním v rovnakej lokalite. "Zrejmá je diskutabilnosť dvoch verejných vysokých škôl s podobným profilom v Trnave, ale príklady na potenciálnu integráciu verejných vysokých škôl by sa našli aj v iných mestách Slovenska," píše sa v správe.

V dokumente ministerstvo navrhuje aj zrušenie vedecko-pedagogických titulov "profesor" a "docent" a ponechanie len príslušných funkčných miest. "Týmto by sme sa v tejto oblasti stali štandardnou krajinou, z vysokoškolskej legislatívy by odbudlo niekoľko desiatok strán a poprední vysokoškolskí učitelia by získali stovky hodín na produktívnu prácu vo výskume a vzdelávaní," uvádza materiál.

Správu kritizuje opozícia, podľa ktorej v nej chýbajú riešenia a finančné záväzky. Podľa poslanca Miroslava Beblavého (SDKÚ-DS) by kabinet po roku vládnutia mal mať jasnú predstavu, čo chce stihnúť za zvyšné tri roky. "Nemať žiadny záväzok po roku vládnutia je priznanie zo strany vlády, že buď nechce sľúbiť do školstva konkrétne peniaze, alebo nemá ani po roku jasnú predstavu, ako chce v tom zvyšnom období vládnuť a meniť túto krajinu," podčiarkol. Náznaky konkrétnych opatrení, ktoré dokument obsahuje, sú podľa neho skôr negatívne. Ako príklad uviedol návrh, ktorý by rodičom zamedzil vybrať si verejnú školu, do ktorej by dali svoje dieťa.

Po skončení diskusie o stave školstva sa poslanci vrátia k opozíciou kritizovanému návrhu novely zákona o niektorých opatreniach týkajúcich sa prípravy významných investícií. Právnu normu predložila trojica poslancov Smeru-SD, ktorá chce, aby sa kategória významných investícií rozšírila na všetky druhy stavieb. Zároveň sa za významnú investíciu bude považovať stavba s investičnými nákladmi najmenej 100 miliónov eur a s minimálne 300 novovytvorenými pracovnými miestami.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu