BRATISLAVA - Dnes pokračoval na ministerstve kultúry poslanecký prieskum, ktorý iniciovali opoziční poslanci. Zo šiestich nahlásených opozičných poslancov však prišli len traja. Pre TASR to uviedol hovorca rezortu kultúry Jozef Bednár s tým, že ministerstvo poskytlo poslancom "všetky materiály týkajúce sa schváleného cieľa prieskumu".
"Tento prieskum bol schválený Výborom NR SR pre kultúru a médiá, pričom uznesenie výboru presne definuje, že cieľom je sprístupnenie zmlúv, právnych stanovísk, právneho auditu a analýzy, ktoré viedli k dohode o urovnaní zmluvy s konzorciom Tender Media Group (TMG)," dodal Bednár.
"Takto konkrétne zameraný prieskum navrhli sami opoziční poslanci, preto je zarážajúce, že tak ako prvýkrát, aj dnes požadovali predložiť dokumenty, ktoré neviedli k spomínanej dohode o urovnaní a nemali na jej uzavretie žiadny vplyv," konštatoval.
Ministerstvo kultúry podľa neho postupovalo korektne a v zmysle uznesenia Výboru NR SR pre kultúru a médiá poskytlo poslancom už 25. apríla 2013 všetky materiály, ktoré viedli k dohode o urovnaní. "Tieto materiály vrátane právnych analýz mohli poslanci neobmedzený čas študovať, preto bolo zavádzajúce ich tvrdenie, že ministerstvo im príslušné materiály nevydalo. Ministerstvo im poskytlo právne analýzy spôsobom, ktorý rešpektoval, že externé advokátske kancelárie neudelili súhlas na sprístupnenie svojich analýz," konštatuje Bednár.
"Keďže advokátske kancelárie neudelili súhlas na sprístupnenie svojich analýz, MK SR nie je oprávnené konať v tejto veci inak, ako to už urobilo 25. apríla 2013. Ani zákon o rokovacom poriadku NR SR totiž neprelamuje zákaz sprístupniť informáciu podľa zákona o slobodnom prístupe k informáciám, ak by sa tým porušila ochrana duševného vlastníctva," dodal s tým, že identicky postupoval aj poslanec Daniel Krajcer vo funkcii ministra.
"Vtedy poslancovi NR SR Marekovi Maďaričovi umožnil len v jeho prítomnosti nahliadnuť do ním objednanej analýzy," uzavrel Bednár.
Poslanci parlamentného výboru pre kultúru a médiá prvýkrát realizovali na Ministerstve kultúry (MK) SR poslanecký prieskum kvôli procesu digitalizácie kultúrneho dedičstva 25. apríla. Keďže niektoré dokumenty dostali len k nahliadnutiu, ale nie k dispozícii, dohodli sa s rezortom na tom, že sa môžu 6. mája vrátiť a žiadať ich opäť. Ministerstvo medzitým požiadalo advokátske kancelárie o súhlas s vydaním analýz, tie však nesúhlasili.
"To podstatné nám vlastne nevydali. Je logické, že právne posudky musia posúdiť právnici," reagoval 25. apríla nezávislý poslanec, exminister kultúry Daniel Krajcer, ktorý chcel dať kópie analýz k dispozícii svojim právnikom. Prieskum na MK v súvislosti s digitalizáciou kultúrneho dedičstva odsúhlasil parlamentný výbor pre kultúru a médiá 4. apríla.
Základnú zmluvu na externú digitalizáciu národného kultúrneho dedičstva podpísal s konzorciom v roku 2010 za rezort kultúry Marek Maďarič (Smer-SD). Nový šéf rezortu Daniel Krajcer (SaS), ktorý na post ministra nastúpil po parlamentných voľbách v roku 2010, ju krátko na to vypovedal, platnosť výpovede však TMG spochybňuje. V roku 2012 sa stal ministrom kultúry opäť Marek Maďarič. Po tom, ako mu TMG pohrozilo žalobou týkajúcou sa neplatnosti Krajcerovej výpovede, sa rozhodol spor urovnať a uznať platnosť pôvodnej zmluvy s TMG.