BRATISLAVA - So zvyšujúcim sa vekom a pri zbežnom pohľade na demografickú krivku obyvateľstva na Slovensku je očakávanou témou presný termín odchodu do penzie. Práve tieto čísla a mnohé iné údaje sa aj začiatkom roka 2025 stali stredobodom záujmu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť. Ľuďom ponúka nielen náhľad na ich dôchodkovú budúcnosť, ale aj termíny, kedy naň budú môcť odísť.
Rada pre rozpočtovú zodpovednosť aj tento rok zverejnila tento obľúbený online nástroj na svojom webe. To však nie je všetko, pretože naprogramovaný systém ráta aj s prognózou aktuálnej demografickej krivky. Tá zahŕňa dĺžku života v budúcnosti a tiež uchováva zákonitosti aktuálnej legislatívy.
Je tu aj značná neistota, s ktorou kalkulačka počíta
"Podľa súčasnej legislatívy bude pre osoby narodené v roku 1967 a neskôr ich dôchodkový vek určený v nadväznosti na vývoj dĺžky života v starobe. Vývoj dĺžky života v ďalekej budúcnosti oplýva neistotou. Odhad dôchodkového veku je preto vytvorený berúc do úvahy rôzne scenáre vývoja budúcej dĺžky života," informuje web Rady pre rozpočtovú zodpovednosť.
Nižšie sa môžete pozrieť, ktoré všetky funkcie kalkulačka obsahuje. Ak teda patríte medzi ľudí, ktorí svoj život plánujú v ďalekosiahlom meradle, určite vás budú nasledujúce údaje zaujímať.
Faktory, na ktoré netreba zabúdať
Kompetentní v kontexte výpočtu odchodu do penzie upozornili na viaceré fakty:
- dĺžka života v starobe bude rásť podľa súčasných očakávaní demografov,
- dĺžka života v starobe bude rásť rýchlejšie, než sa dnes predpokladá,
- dĺžka života v starobe bude rásť pomalšie, než sa dnes predpokladá,
- dĺžka života v starobe ostane na dnešnej úrovni,
- dĺžka života v starobe sa bude skracovať.
Treba tiež myslieť na to, že nie všetky údaje, ktoré vám kalkulačka dnes vypočíta, musia zákonite platiť aj o niekoľko rokov. Zmenou legislatívy a zákonov sa totiž tieto procesy môžu deformovať. Napríklad odhad dôchodkového veku na základe budúceho vývoja dĺžky života je určený za predpokladu zachovania súčasnej legislatívy.
Kalkulačka však berie do úvahy aj odhad vývoja pravdepodobnosti dožitia sa dôchodkového veku na základe roku narodenia a pohlavia a tieto kritéria zohľadňuje aj pri odhade vývoja priemerného počtu rokov života na dôchodku.