BRATISLAVA - Začiatok riadnej 16. schôdze Národnej rady SR ustúpi prerušenému mimoriadnemu rokovaniu pléna, na ktorom chce opozícia obžalovať prezidenta SR Ivana Gašparoviča z úmyselného porušenia Ústavy SR. V utorok (12.3.) popoludní tak poslanci dokončia to, čo začali vo februári - rozpravu a hlasovanie o obžalobe hlavy štátu.
Tú iniciovala SaS, podporili ju KDH, SDKÚ-DS, Most-Híd a časť OĽaNO. Opozícia je presvedčená, že prezident úmyselne porušil Ústavu SR, keď nevymenoval Jozefa Čentéša za generálneho prokurátora. Poslanci o obžalobe začali hovoriť na mimoriadnej schôdzi 14. februára. Predseda parlamentu Pavol Paška (Smer-SD) obžalobu označil za absurdnú. Zdôraznil, že prezident mal právo nevymenovať nelegitímne zvoleného kandidáta. Vyhlásil, že Smer-SD sa nebude zúčastňovať na tomto opozičnom divadle a paškvile.
Riadne rokovanie v rámci 16. schôdze sa začne až v stredu (13.3.) ráno. Naplánované je takmer na štyri pracovné týždne s tým, že prestávku si vyžiada Veľká noc na prelome marca a apríla. Poslanci majú pred sebou 69-bodový program. Hneď na úvod sa rozhodne o presunutí koordinácie čerpania eurofondov z ministerstva dopravy na Úrad vlády SR. Je to reakcia na skutočnosť, že v novembri bola zriadená nová funkcia podpredsedu vlády pre investície, ktorú zastáva Ľubomír Vážny (Smer-SD).
Diskutovať sa bude aj o zákaze pre banky poberať od svojich klientov poplatok za vedenie a správu úverového účtu. "Na základe novely banka, ale ani žiaden iný poskytovateľ úveru, nebude môcť požadovať poplatky alebo odplatu za zriadenie, evidenciu alebo správu úverového účtu," vysvetlil minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD).
Rezort zdravotníctva chce zase viac chrániť nefajčiarov tým, že cigaretový dym má zmiznúť z obchodných centier. Po vlastnej linke chce k téme prispieť aj opozičná SDKÚ-DS, ktorej poslanci presadzujú možnosť pokutovať zakázané fajčenie v spoločných častiach bytoviek.
Na programe rokovania je aj záverečná diskusia a hlasovanie o novele zákona o verejnom obstarávaní. Oproti podobe, akú mala právna norma v čase, keď ju do parlamentu poslal minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD), však dôjde k rozsiahlym zmenám. Množstvo bodov z nej vypadne tým, že už boli schválené v rámci tzv. malej novely, ďalšie paragrafy menia poslanci cez pozmeňujúce návrhy. Práve z dôvodu množstva zmien žiadala opozícia Kaliňáka, aby novelu stiahol. Ten na to dôvod nevidí.
Rezort spravodlivosti chce dať zmenou Trestného zákona druhú šancu drogovo závislým. Ak medzi poslancami uspeje, dolná hranica trestnej sadzby pri drogovej trestnej činnosti sa zníži zo štyroch na tri roky. Súdom to umožní, aby drogovo závislým, ktorí nie sú dílermi, mohli podmienečne odložiť výkon trestu a uložiť im probačný dohľad.
Pomôcť riešiť nepriaznivú situáciu vo sfére zamestnanosti má nový príspevok v rámci aktívnej politiky trhu práce. Podľa návrhu ministerstva práce v rámci novely zákona o službách zamestnanosti pôjde o príspevok na podporu udržania pracovných miest. Ten je určený pre firmy a na nimi vytvorené už existujúce pracovné miesta. Podľa odhadov rezortu sa v tomto roku podporí 5000 miest priemernou sumou na jednu pozíciu 76 eur, čo znamená celkové výdavky 380.000 eur.
Na programe schôdze je aj 29 poslaneckých návrhov zákonov. Plénum tiež čaká ďalšia voľba nového šéfa Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). O funkciu sa uchádza Vladimír Klimeš, ktorého nominoval klub poslancov SaS, opoziční predstavitelia sa však už dávnejšie vyjadrili, že ide o ich spoločného kandidáta. Vládny Smer-SD sľúbil post predsedu opozícii. Vyžaduje však, aby mal nominant podporu všetkých opozičných členov.
Voliť sa budú aj členovia disciplinárnych senátov. Návrhy na kandidátov predložil len vládny Smer-SD. Opozícia svoju možnosť nevyužila. Do pléna tak ide osem mien, ktoré by mali byť zrejme v tajnej voľbe posunuté Súdnej rade SR. Tá si následne zo skupiny zvolí štyroch členov disciplinárnych senátov.