BRATISLAVA - Manželské udobrovanie je niekedy to najkrajšie, čo môže v manželstve byť. V úvode siedmeho rokovacieho dňa 3. schôdze NRSR to povedal poslanec Smeru-SD Dušan Bublavý. Reagoval tak na návrh poslancov SaS zjednodušiť rozvody manželstiev.
Bublavý zastáva názor, že rodina je základ spoločnosti a preto má spoločnosť tento prvok chrániť a nie podporovať rozvody. Sociálny demokrat sa s návrhom liberálov nestotožňuje. "Je to dehonestácia rodiny a jej postavenia v spoločnosti," vyhlásil. Návrh podľa neho zamieňa poradie priorít tak pre jednotlivca, ako aj pre štát. Zdôraznil, že prvoradým zámerom štátu je posilňovať rodiny, nie rozvody. "Považujem za dôležité, skôr sa zamerať na vstup do manželstva," poznamenal.
Predkladateľ návrhu Juraj Droba (SaS) nespochybňuje význam rodiny. "Rodina je pre mňa priam posvätná," povedal. Zdôrazňuje však, že jeho návrh nie je zlý a má len pomôcť ľuďom, ktorí už spolu nechcú žiť a dohodnú sa na tom. Poslanec Peter Pollák (OĽaNO) si nemyslí, že návrh je dehonestáciou rodiny, ako tvrdí Bublavý. Súhlasí s tým, že ak sa dvaja rozhodli a dohodli, že už nebudú spolu žiť, tak im to netreba komplikovať.
Navrhovatelia chcú novelou zmenšovať zasahovanie súdov a štátu do súkromnej sféry jednotlivcov pri rozvode manželstva. Právna norma má zaviesť inštitút dohody o rozvode manželstva, ktorú by malo byť možné uzavrieť vo forme notárskej zápisnice. Návrh rieši aj skúmanie príčin rozvodu manželstva v konaní pred súdom v prípade, že obaja manželia s rozvodom súhlasia. Do diskusie o zjednodušení rozvodov manželstiev je ešte prihlásených šesť poslancov. Na plénum dnes čakajú aj ďalšie návrhy zákonov. Hovoriť by mali napríklad o návrhoch, ktoré majú pomôcť živnostníkom, ako aj o zriaďovaní šesťročných gymnázií. O doteraz prerokovaných bodoch budú rozhodovať poslanci až v popoludňajšom hlasovaní, dopoludňajšie sa konať nebude.
Počas hlasovania majú rozhodnúť napríklad aj o šéfovi Úradu pre verejné obstarávanie, ktorým sa má stať Zita Táborská, ale aj o členovi Rady Rozhlasu a televízie Slovenska. Na poslancov čaká tiež výber členov Správnej rady Ústavu pamäti národa, členov Súdnej rady SR či kandidátov na členov disciplinárnych senátov.