Piatok27. december 2024, meniny má Filoména, zajtra Ivana, Ivona

Radičová: Uťahovať opasky sa už nebudú

Iveta Radičová
Iveta Radičová

BRATISLAVA - "Uťahovať opasky sa s istotou už nebudú," konštatovala pri hodnotení prvého roku vlády v dnešnej diskusnej relácii Slovenskej televízie O päť minút dvanásť premiérka Iveta Radičová (SDKÚ-DS).

"Patrím k zástancom nezvyšovania daní," zdôraznila ďalej predsedníčka vlády a zároveň priznala, že Slovensko má problémy s daňovými únikmi. Zvýšenie daní by však ohrozilo rast zamestnanosti a aj zvyšovanie reálnych miezd. Veľké percento s jej vládou nespokojných občanov spôsobuje podľa nej aj to, že veľká časť občanov očakávala, že vládu zostaví "niekto iný".

Premiérka v diskusii pripomenula, že vláda prevzala Slovenskú republiku s veľkým deficitom vo verejných financiách, s veľkými dlhmi v každom rezorte. Problémom bolo aj neuznanie Bruselu v niektorých prípadoch čerpania eurofondov. "Dali sme sľub, že urobíme poriadok vo verejných financiách, že zastavíme zadlžovanie, že naštartujeme zamestnanosť a zastavíme nárast nezamestnanosti," pripomenula Radičová sľuby vlády pri jej nástupe vlani v júli. Začalo sa šetrením predovšetkým v štáte - štátnej správe a verejnej správe. Výdavky štátu sa znížili medziročne o sedem percent. Naďalej musíme prijímať úsporné opatrenia a šetrenie sa prejavuje, tvrdí premiérka, podľa ktorej sa podarilo naštartovať ekonomický rast, zvyšovanie zamestnanosti. Za aktuálny problém označila reálny rast miezd. Preto vláda podľa nej pripravuje projekty pre nové investície, odstraňovanie korupcie, mení Zákonník práce, snaží sa zlepšiť podmienky pre podnikateľov a robí ďalšie opatrenia. Protesty občanov premiérku mrzia. Štrajky však otriasajú aj inými európskymi krajinami. Napriek tomu, že kúpna sila je nízka, zamestnanosť na Slovensku rastie, zdôraznila.

Ekonomické problémy Slovenska sú čiastočné naviazané aj na problémy Európskej únie. Podľa Radičovej v súvislosťou s ekonomickou krízou v Grécku, ale aj dlhmi ďalších krajín EÚ Portugalska či Írska "je záujmom aj občanov Slovenskej republiky, aby sme tú nákazu dlhovej krízy zastavili, aby nás nezastihla". Pripomenula, že SaS potvrdila účasť SR v eurovale 1 hlasovaním už pred rokom, "takže mi sme súčasťou tohto mechanizmu".

Na to, či sa potom ako krajina zúčastníme mechanizmu eurovalu 2, ktorý nahradí dočasný - euroval 1, na toto rozhodnutie máme rok a pol a bude sa o tom rozhodovať v Národnej rade SR, priblížila systém Radičová. Podľa premiérky by sme však nemali blokovať ostatné krajiny, ktoré chcú byť súčasťou tohto mechanizmu. Na to je potrebný súhlas vlády. Bez neho sa ostatných 26 členských štátov EÚ nemôže zúčastniť mechanizmu. "Pokúsim sa vysvetliť aj svojim partnerom, aj občanom, že nikdy nemôžeme povedať, že nám sa to nikdy nemôže stať," dodala Radičová. Pritom v diskusii upozornila, že problémy majú okrem Grécka aj iné krajiny ako Portugalsko, Írsko, či Belgicko a ekonomické problémy krajiny môže spôsobiť nielen zlé hospodárenie no napríklad aj prírodná katastrofa. Ak by sa tieto problémy neriešili, prejavilo by sa to aj na Slovensku.

Otváranie otázok o navyšovaní prvého eurovalu nie je podľa premiérky Ivety Radičovej v súčasnosti na mieste. Povedala to v piatok 24. júna po skončení summitu Európskej rady v Bruseli. Tvrdí, že rámcová zmluva o Európskom finančnom stabilizačnom nástroji (EFSF) bola v slovenskom parlamente schválená naprieč celým politickým spektrom, Slovensko tak má navýšením záruk v eurovale len naplniť svoj záväzok. Reagovala tak na vyhlásenia predsedu koaličnej SaS Richarda Sulíka, ktorá chce cez parlament obmedziť mandát vlády pri rozširovaní garancií tak, aby bolo podmienkou zapojenie súkromného sektora pri ďalšej pôžičke Grécku.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu