BERN - Švajčiarsko chce zmodernizovať svoju starnúcu sieť protiatómových krytov z čias studenej vojny. Zákon z roku 1963 ukladá, že v nich musí byť miesto pre každého obyvateľa krajiny. Potrebu bunkre vylepšiť posilnila ukrajinská vojna, píše agentúra Reuters.
Niektoré protiatómové kryty vo Švajčiarsku potrebujú opravu alebo sú z nich skladiská. Každý z deviatich miliónov obyvateľov Švajčiarska, vrátane cudzincov a utečencov, má pritom zaručené miesto v bunkri, ktorý má ľudí ochrániť pred bombami alebo jadrovým žiarením. "V nasledujúcich rokoch chce konfederácia zrušiť niektoré výnimky zo existujúcich pravidiel a modernizovať niektoré zo starších úkrytov," povedal Reuters veliteľ civilnej ochrany v kantóne Vaud Louis-henri Delarageaz. Švajčiarska vláda sa v októbri začala radiť o tom, ako zabezpečiť odolnosť Švajčiarska v prípade ozbrojeného konfliktu. Na modernizáciu starých úkrytov chce dať 220 miliónov švajčiarskych frankov (takmer šesť miliárd korún). "Neznamená to, že sa pripravujeme na konflikt - taký ten odkaz nie je - ale musíme mať sieť krytov a musíme ich udržiavať a zabezpečiť, aby boli funkčné," povedal Delarageaz.
Od ruského vpádu na Ukrajinu je oveľa viac znepokojených občanov
V dedine Bercher v kantóne Vaud pracovníci civilnej ochrany v oranžových plášťoch kontrolovali bunkr pod obytným blokom v rámci prehliadok, ktoré sa musia vykonávať každých desať rokov. Jeden sa pokúsil postrčiť dvere bunkra, aby ich neprodyšne zatvoril, ale tie sa ani nepohli. Vzduchový prieduch sa zdá byť v poriadku, ale únikový tunel plný pavučin vedie do hlbokého prielezu bez rebríka. "Kryt je za súčasného stavu nepoužiteľný," konštatoval šéf tímu Gregory Führer. Majiteľ domu dostane rok na to, aby nedostatky odstránil, inak bude musieť zaplatiť 800 frankov za miesto vo verejnom kryte pre každého obyvateľa. Švajčiarsko sa nezúčastňuje vojen od vyhlásenia neutrality v roku 1815. V 18. storočí ho okupovala Francúzsko a za 2. svetovej vojny zakusilo bombardovanie, keď americkí piloti chybovali v navigácii.
Delarageaz povedal, že od ruského vpádu na Ukrajinu v roku 2022 do jeho kancelárie volá oveľa viac znepokojených občanov, ktorí sa pýtajú na kryty. "Zrazu nás nesmierne často vyhľadávajú ľudia, ktorí chcú vedieť: Kde kryté sú, kde je moje miesto, je môj úkryt pripravený?," potvrdil veliteľ a dodal, že jeho úrad musel odmietnuť žiadosti o miesto v krytoch aj od francúzskych občanov. Aj keď väčšina Švajčiarov má súkromné kryty, niektorí sa spoliehajú na obecné bunkre. Vedľa Delarageazovej úradovne je jeden z 350 takýchto krytov v kantóne. Je dobre udržiavaný, má poschodové postele a toalety. Blízko je podzemné veliace stredisko, podzemná nemocnica s operačnou sálou a dekontaminačnými sprchami a bunkr na ochranu umeleckých diel. "My vo Švajčiarsku sme prezieraví," hovorí Delarageaz a pripomína rečí "Ak chceš mier, priprav sa na vojnu".