BRATISLAVA - Najväčším nepriateľom slovenskej armády sa môže stať nedostatok peňazí. Vyplýva to z vyjadrení šéfa rezortu obrany Ľubomíra Galka, ktorý argumentuje, že "prostriedky, ktoré dostávame, nepokrývajú potreby, ktoré máme". Ako príklad uviedol stav niektorých áut v armáde.
"Niektoré autá sú staršie ako generáli, neverím tomu, že rezort vnútra má také autá," povedal Galko. Minister stále verí, že vláda zvýši rozpočet pre jeho rezort. "Nám pomôže úplne každých 10 miliónov eur," povedal.
Na ministerstve sú však pripravení na ľubovoľnú alternatívu rozpočtu, teda na možnosti, že dostanú balík peňazí v rozpätí medzi 0,98 percenta HDP až 1,56 % HDP. "Ja som pripravený aj na ten alternatívny scenár, že naozaj jednoducho sa Vláda SR rozhodne, že viac peňazí pre obranu netreba, ale vtedy budú musieť nastúpiť tie drastické opatrenia," konštatoval. Začalo by sa škrtať, i keď dôsledky by neboli citeľné hneď od 1. januára, respektíve všetky opatrenia by sa neudiali hneď v prvom roku. "Je lepšie mať, ja neviem, armádu, ktorá bude mať 8 000 alebo 10 000 vojakov, ktorí budú špičkovo vyzbrojení a vystrojení, ako mať armádu 13 000 vojakov, ktorí budú stále cvičiť na starých autách," povedal Galko.
V prípade, že by rezortný rozpočet zostal v súčasnej výške, a vláda by chcela, aby zachovali dnešnú štruktúru ozbrojených síl, tak podľa Galka nič nenakúpia a nič nezmodernizujú. "Našim cieľom je zachovať armádu v dnešných počtoch, s dnešnými záväzkami a s dnešnými úlohami, trebárs asistenčnými, ktoré sú pre živelné pohromy, ale v tom prípade musíme dostať viac peňazí," uviedol Galko. Vyzdvihol, že minulý rok na protipovodňovú techniku pridali 20 miliónov eur, ale aj to je ešte stále málo, ak by povodne vznikli naraz na viacerých miestach.
Galko sa vyjadril aj k predstavám ministra financií Ivana Mikloša o možnostiach, ako ešte ušetriť. Podľa Mikloša napríklad v rezorte obrany možno diskutovať o znižovaní počtu základní, spoločných medzinárodných tendroch techniky či spoločnom využívaní niektorej techniky s rezortom vnútra, alebo o tom, či je nevyhnutné mať dve spravodajské služby v rámci rezortu obrany.
Galko pripomenul, že aj oni majú v programe zlúčenie operačných veliteľstiev z troch do jedného, čo prebrali od predchádzajúceho ministra obrany, ktorý to mal už vo svojom modeli rozpracované. "Čiže, nie všetko, čo tu predchodca robil, bolo automaticky zlé, nikdy som to netvrdil," vyhlásil Galko.
Takisto už na odbornej úrovni konzultujú možnosť zlúčenia vojenských spravodajských služieb. "Je možnosť, ako ušetriť finančné prostriedky, ale ušetrí sa ich tam pomerne dosť málo, pretože tie služby sú veľmi špecifické," upozornil Galko. Ako dodal, v Poľsku sa už od modelu spojených služieb vrátili k pôvodnému a v Českej republike ich majú spojené, ale nie sú s tým príliš spokojní. Šéf rezortu obrany pripustil, že by mohli robiť aj spoločné obstarávania s rezortom vnútra. "Len musíme mať peniaze na to obstarávanie," podotkol.