BRATISLAVA - Cestovanie so psom je úplne rutinná vec. V lete a počas dovoleniek cestujeme viac, preto treba myslieť na bezpečnosť jazdy aj pre nášho miláčika. Čo teda robiť, aby všetko prebehlo tak, ako má?
Pes v aute nemôže byť „na voľno“. Je to rizikové najmä v prípade nehody, ale aj počas samotnej jazdy. Umiestniť ho teda treba do pevnej plastovej prepravky alebo je možné využiť cestovný pás s postrojom. Psy nikdy nenechávame v aute kvôli prehriatiu a počas cesty je vhodné robiť pravidelné prestávky každé 2-3 hodiny, aby sa pes mohol vybehať a vyvenčiť.
Počas cestovania MHD a autobusom môžeme menšie plemená prenášať v prepravke alebo prepravnej taške. Pri väčších plemenách budeme potrebovať kratšiu vôdzku a tiež vhodne zvolený náhubok. Podobné pravidlá platia pri preprave vlakom. V obidvoch prípadoch nesmieme zabudnúť zakúpiť cestovný lístok.
Čo sa týka cestovania lietadlom, psa na to treba pripravovať 2-3 mesiace vopred. Pred cestou lietadlom by mal mať skúsenosti s cestovaním hromadnou dopravou, byť dobre socializovaný, privyknutý na pobyt v boxe či klietke, a schopný zvládnuť chvíľkové odlúčenie od svojho majiteľa. Malé psy, ak sú zabezpečené v prepravke, môžeme umiestniť pod svoje sedadlo, no väčšie psíky musia byť umiestnené v boxe v batožinovom priestore lietadla. Do boxu je vhodné dať mu obľúbenú deku, hračku a pred samotnou cestou psíka nekŕmiť, nenapájať a dobre ho vyvenčiť. Ak máme úzkostnejšieho psa alebo vieme, že cestovanie neznáša najlepšie, môžeme sa s veterinárom poradiť o použití utlmujúcich prípravkov.
Viac informácií sa už dozviete z relácie SuperZverinec, v ktorej Janka Hospodárová vyspovedala dogkouča Juraja Ferka.
Ak chcete vedieť viac alebo sa čokoľvek poradiť, svoje otázky môžete písať na mail: supezverinec@topky.sk, radi vám na ne zodpovieme.