BRATISLAVA - Predsedovi senátu Okresného súdu Bratislava III Karolovi Posluchovi, ktorý je zákonným sudcom v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do cudziny, kde figuruje obžalovaný exriaditeľ SIS Ivan Lexa a spol., bola predĺžená lehota na vypracovanie rozhodnutia, ktorým prerušil koncom júna toto konanie. Termín na vypracovanie uznesenia uplynul 5. augusta 2019.
"Na základe žiadosti bola lehota na vypracovanie rozhodnutia predsedovi senátu v zmysle Trestného poriadku predĺžená o mesiac," uviedol v piatok hovorca Krajského súdu v Bratislave (KS) Pavol Adamčiak.
"Trojčlenný senát OS BA III rozhodol 21. júna na neverejnom zasadnutí o návrhu obhajoby na prerušenie trestného konania tak, že v trestnej veci obž. Ing. I. L. a spol. pre trestný čin zavlečenia do cudziny spolupáchateľstvom podľa ustanovenia paragrafu 9 odseku 2 k paragrafu 233 odseku 1. odseku 2 písm. a) Trestného zákona účinného v čase spáchania skutku trestné konanie prerušuje a predloží Súdnemu dvoru Európskej únie na rozhodnutie prejudiciálne otázky," konkretizoval v júni Adamčiak.
Súd podľa hovorcu podľa príslušných paragrafov Trestného poriadku účinného do 31. decembra 2005 trestné konanie prerušil a požiadal Súdny dvor Európskej únie o rozhodnutie o predbežnej otázke, nakoľko považuje jeho stanovisko za nevyhnutné pre ďalší procesný postup vo veci. "OS BA III zároveň požiada Súdny dvor EÚ o prejednanie prejudiciálneho návrhu v rámci naliehavého konania, pretože sa jedná o vec súvisiacu so zatýkacím rozkazom," dodal Adamčiak. Uznesenie nie je teda stále právoplatné, voči rozhodnutiu je prípustná sťažnosť.
Hlavné pojednávanie v prípade obžalovaného exriaditeľa SIS Ivana Lexu a spol. na OS BA III nebolo dlhšie vytýčené z dôvodu, že dvaja členovia senátu ako sudcovia – prísediaci po uskutočnení ich previerky Národným bezpečnostným úradom SR sa začali len na jeseň minulého roka oboznamovať s rozsiahlym spisovým materiálom v predmetnej trestnej veci.
Plénum Ústavného súdu SR koncom mája 2017 potvrdilo aprílové rozhodnutie Národnej rady SR o zrušení tzv. Mečiarových amnestií z 3. marca a 7. júla 1998 a milosti exprezidenta Michala Kováča svojmu synovi z 12. decembra 1997. Za uznesenie hlasovalo 129 členov snemovne zo 144 prítomných. Právomoc zrušiť protiprávne amnestie či individuálne milosti prezidenta dala parlamentu zmena Ústavy SR.