BRATISLAVA - Najvyšší súd (NS) SR vo štvrtok v prípade tzv. „Duckého zmeniek“ zamietol odvolanie bývalého finančného riaditeľa Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) Ivana Maroša a potvrdil tak rozhodnutie Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Banskej Bystrici.
Ten ho v marci tohto roka odsúdil na trest odňatia slobody v dĺžke trvania 16 mesiacov a 24 dní a zároveň mu uložil trest zákazu činnosti podnikať v dĺžke trvania dva roky. Rozhodnutie súdu je právoplatné. „Dva dni po parlamentných voľbách v roku 1998, kedy došlo k zásadnej zmene, vy uzatvárate v jeden deň zmluvný vzťah na proklamovaný obchodný účel, hneď v ten deň podpisujete ďalšiu zmluvu, ktorá tento vzťah ruší,“ uviedol okrem iného predseda senátu NS SR na adresu prítomného obžalovaného. Napriek tomu sa podľa neho emitujú zmenky a obžalovaný ich odovzdáva zástupcovi banky, ktorá s „vami nemá žiaden vzťah.“
Podľa predsedu senátu nie je možné ani argumentovať tým, že obžalovaný nemal s prípadom nič spoločné, pretože to bola práca bývalého generálneho riaditeľa SPP, ktorý bol zavraždený. „Je to tradičná obrana každého obžalovaného v prípade, ak jeden zo spolupáchateľov zomrie,“ skonštatoval predseda senátu.
Vyjadril sa aj k rozhodnutiu dovolacieho senátu NS SR, ktorý v tejto veci v minulosti už raz zrušil právoplatný rozsudok. „Nešťastnou zhodou náhod sa dovolanie dostalo do senátu doktora Harabina a ten rozhodol obvyklým spôsobom. To rozhodnutie okolo zákona ani nešlo,“ povedal predseda senátu.
Prokuratúre vytkol, že sa v tejto veci neodvolala aj ohľadom výšky trestu. „Len nedostatok prokuratúry v prípade odvolania zabránil senátu sprísniť vám trest,“ uzavrel predseda senátu. Polícia, prokuratúra a súdy riešili tento prípad približne 16 rokov, Marošovi bolo vo veci vznesené obvinenie ešte v marci roku 2001. Obžalovaný dokonca v minulosti strávil 16 mesiacov a 24 dní vo väzení po právoplatnom rozsudku, na slobodu sa dostal po rozhodnutí dovolacieho senátu Štefana Harabina, ktorý exriaditeľa SPP oslobodil. Vo veci už padlo aj viacero rozsudkov, bolo podaných viacero odvolaní, dovolanie či ústavná sťažnosť.
Najvyšší súd SR vo štvrtok rozhodoval o odvolaní obžalovaného voči rozsudku ŠTS v tejto veci, ktorý ho uznal vinným zo spáchania trestného činu porušovania povinností pri správe cudzieho majetku v štádiu pokusu a odsúdil ho na nepodmienečný trest odňatia slobody 16 mesiacov a 24 dní, teda na rovnako dlhý čas, ako obžalovaný už v minulosti strávil za mrežami. Tento rozsudok ŠTS v Banskej Bystrici z marca 2017 vo štvrtok NS SR potvrdil. Obžalovaný Maroš vinu odmietol. Podľa neho „SPP žiadna škoda nevznikla a ani nemohla vzniknúť.“
Jeho obhajca uviedol, že k samotnej veci po 16 - 17 rokoch už „nie je viac čo dodať.“ Upozornil, že generálny riaditeľ SPP mal v minulosti v SPP postavenie „absolutistického monarchu.“ V samotnom mimoriadne komplikovanom prípade išlo o päť zmeniek, každú v hodnote 70 miliónov českých korún, teda spolu v hodnote 350 miliónov českých korún, ktoré mal SPP uhradiť. K ich vyplateniu však nakoniec nedošlo.