BRATISLAVA - Nemocnica sv. Michala nepostupovala podľa Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) pri obstarávaní svojho komplexného vybavenia v súlade so zákonom. Uviedol to riaditeľ Nadácie Zastavme korupciu Pavel Sibyla.
"Nemocnica, ktorá patrí pod rezort vnútra, porušila zákon o verejnom obstarávaní v troch jeho ustanoveniach. V jednom prípade to podľa ÚVO mohlo mať vplyv na výsledok verejného obstarávania, ktorého výsledkom je zmluva za 22,7 milióna eur," objasnil.
ÚVO tender prešetroval od februára tohto roku na základe podnetu Nadácie Zastavme korupciu. "Nadácia Zastavme korupciu v novembri minulého roku zverejnila analýzu, v ktorej skúmala, či bol tender na komplexné vybavenie novej budovy Nemocnice sv. Michala na Cintorínskej ulici v Bratislave pre daňových poplatníkov výhodný. Nemocnica spadajúca pod rezort vnútra sa totiž v júli 2014 rozhodla nakúpiť takmer 900 rôznych tovarov od jedného dodávateľa. Víťazovi obstarávania - firme E-BA tpz s.r.o. za to podľa zmluvy zaplatila 22,7 milióna eur," poznamenal Sibyla.
Ako pokračoval, analýzou relevantnej vzorky nakúpených tovarov na základe dostupných dokumentov nadácia odhadla, že nemocnica nakúpila vybavenie možno až o 50 percent drahšie, než keby zvolila iný postup obstarávania a nakupovala za trhové ceny. So svojimi podozreniami sa nadácia obrátila na kontrolné orgány, vrátane Úradu pre verejné obstarávanie. Ten v liste z minulého týždňa nadáciu informoval, že prešetrením podnetu zistil porušenie zákona o verejnom obstarávaní v troch jeho ustanoveniach.
Podľa ÚVO nemocnica ministerstva vnútra postupovala v rozpore so zákonom, keď obstarávala zdravotnícke vybavenie, bežný aj zdravotnícky nábytok či informačné technológie spoločne. Podľa úradu to bolo v rozpore s princípom hospodárnosti a nediskriminácie uchádzačov. Nemocnica tým podľa kontrolórov “obmedzila hospodársku súťaž, a teda záujem o účasť vo verejnom obstarávaní mohlo prejaviť menej potenciálnych záujemcov”, čo mohlo mať vplyv aj na samotný výsledok verejného obstarávania. “ÚVO len potvrdil, čo sme hovorili od začiatku: keby nemocnica nenakupovala všetko naraz od jedného dodávateľa, mohla ušetriť milióny eur. Zostáva už len zodpovedať, či to bol zo strany nemocnice úmysel s cieľom privodiť niekomu nadmerný zisk alebo nedbalosť,” komentoval výsledok kontroly riaditeľ nadácie.
ÚVO tiež skonštatoval, že nemocnica konala v rozpore s princípom transparentnosti, keďže nie je zrejmé, ako dvoch z troch uchádzačov vyzvala na účasť v elektronickej aukcii. "Zaujímavé je, že uchádzači sa o aukcii aj tak dozvedeli. Ďalšie porušenie zákona zo strany nemocnice sa týkalo nezverejnenia uhradeného plnenia zo zmluvy. Nemocnica sv. Michala napriek verejnému prísľubu naďalej odmieta sprístupniť všetky dokumenty, vďaka ktorým by bolo možné presnejšie vyčísliť, o koľko sa výsledný účet za komplexné vybavenie nemocnice líšil od trhových cien," doplnil Sibyla.
Podľa Nadácie Zastavme korupciu sú aj zistenia ÚVO dostatočným dôvodom na vyvodenie zodpovednosti. “Ak bol pri tendri za desiatky miliónov eur porušený zákon spôsobom, ktorý obmedzil konkurenciu a znemožnil súťaž, je to podľa nás dostatočný dôvod na vyvodenie zodpovednosti. V boji proti korupcii sa pohneme dopredu len vtedy, keď ignorovanie zákona bude trestané bez ohľadu na to, či sa ho dopustil minister, úradník alebo súkromná osoba,” myslí si Sibyla. Podľa listu ÚVO bolo vedenie Nemocnice sv. Michala oboznámené o výsledku kontroly 13. júna tohto roka.