BRATISLAVA - Bývalý vyšetrovateľ Marek Gajdoš nemal dostatok skúseností, aby šéfoval tímu pre vyšetrenie kauzy Gorila. Ako dnes novinárom povedal policajný prezident Tibor Gašpar, Gajdoš, ktorý bol za šéfa tímu určený rozkazom ministra vnútra Daniela Lipšica v roku 2012, bol vyšetrovateľom len od roku 2010. "Pred Gorilou nevyšetroval prípady korupcie ani neviedol tím viacerých policajtov," povedal Gašpar s tým, že Gajdoš prešiel v rámci svojho kariérneho postupu z obvodnej úrovne hneď na Úrad boja proti korupcii, preskočil teda okresnú aj krajskú úroveň.
Gašpar zároveň zdôraznil, že Gajdoš v rozhovoroch pre Denník N a portál aktuality.sk kritizoval úroveň niektorých policajtov vo vyšetrovacom tíme, nikdy však za ním neprišiel s návrhom ich vymeniť. Na otázku novinárov, prečo napriek tomu, že Gajdoša považoval za neskúseného ho ponechal vo funkcii argumentoval policajný prezident citlivosťou prípadu Gorila. Politici a novinári by v takom prípade podľa neho poukazovali na politizáciu vyšetrovania.
Na margo medializovaných sporov Gajdoša a dozorujúceho prokurátora kauzy Gorila, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika, Gašpar uviedol, že Kováčik je na rozdiel od Gajdoša skúsený prokurátor s dlhoročnou praxou. Napriek tomu skonštatoval, že vo vyšetrovacom tíme je mnoho skúsených ľudí a on vždy dbal na to, aby bol materiálne aj personálne zabezpečený.
Gašpar zároveň kritizoval politikov, ktorí sa podľa neho snažia v medializovaných kauzách vyšetrovať, obviňovať aj súdiť. "Chcem aby fungovanie polície bolo odborné a bez politických vplyvov," dodal.
Bývalý šéf policajného tímu zriadeného na vyšetrovanie kauzy Gorila Marek Gajdoš odišiel v januári do civilu, pričom sa spomínali aj spory v súvislosti s vedením vyšetrovania s inými zainteresovanými osobami. Najčastejšie sa v médiách spomínal dozorujúci prokurátor prípadu, ktorým je špeciálny prokurátor Dušan Kováčik. Od 1. decembra pôsobí ako vedúci tímu určeného na vyšetrovanie kauzy Gorila vyšetrovateľ Lukáš Kyselica. Tím na vyšetrenie kauzy Gorila založili v januári 2012. Spis Gorila sa na verejnosti objavil v decembri 2011, pričom jeho obsah tvorili prepisy rozhovorov medzi viacerými politikmi a osobami z prostredia finančných skupín. Za autora spisu je považovaný bývalý príslušník SIS Peter H.
SaS: Kováčik by mal na poste prokurátora skončiť
Výpoveď Mareka Gajdoša potvrdila, že Dušan Kováčik by mal skončiť na poste prokurátora. Kováčik systematicky sabotoval vyšetrovanie najväčšej a najzávažnejšej korupčnej kauzy v dejinách novodobého Slovenska. Myslí si to poslanec Národnej rady SR za SaS Jozef Rajtár. Jeho stanovisko poskytla hovorkyňa liberálov Katarína Svrčeková.
"História pôsobenia Dušana Kováčika vo funkcii prokurátora ukazuje, že neexistuje prípad, hoci aj menej dôležitý, ktorý by on čo i len pripravoval na riadne vyšetrenie. V prípade kauzy Gorila je to o to vypuklejšie, lebo verejnosť právom očakáva výsledky a spravodlivosť. Aj tie čiastočné,“ uviedol Rajtár. Zdôraznil, že prokurátor Kováčik si podľa bývalého vyšetrovateľa kauzy Gorila Mareka Gajdoša nielenže neplnil svoje povinnosti, práve naopak, robil všetko pre to, aby sa nič nevyšetrilo. "Aj vzhľadom na tieto vyjadrenia zvažujeme výzvu na odstúpenie Dušana Kováčika z funkcie,“ dodal Rajtár.
Bývalý vyšetrovateľ Gajdoš sa v rozhovore pre portál aktuality.sk vyjadril, že špeciálny prokurátor Dušan Kováčik, ktorý je dozorujúcim prokurátorom kauzy Gorila, v niektorých prípadoch brzdil priebeh dokazovania kauzy. Týkalo sa to podľa neho napríklad oneskorených právnych pomocí z Cypru, ktoré sa týkali schránkových firiem. „Nepoznám jeho motiváciu. Zrejme by povedal, že má na vec iný právny názor. Keď som to však konzultoval so skutočnými odborníkmi, chytali sa za hlavu... Vzhľadom na funkciu, ktorú zastáva, by mal byť podľa mňa väčší odborník," uviedol v rozhovore Gajdoš. Bývalý vyšetrovateľ kritizoval aj to, že nemohol v prípade vypočuť predsedu vlády Roberta Fica.
„Oznámil som nadriadeným, že mám pripravené predvolanie na výsluch svedka a chcem ho doručiť Robertovi Ficovi. Keď sa o tom dozvedel Kováčik, vydal záväzný pokyn, ktorým zablokoval všetky plánované výsluchy," povedal Gajdoš. Úrad špeciálnej prokuratúry reagoval, že až do právoplatného skončenia trestnej veci nebude poskytovať podrobnejšie informácie o predmetnej trestnej veci ani komentovať vyjadrenia iných osôb. „Po právoplatnom ukončení trestnej veci poskytne o predmetnej trestnej veci podrobné informácie vrátane vyhodnotenia výsledkov a činnosti vyšetrovacieho tímu," uviedla hovorkyňa ÚŠP.