TRNAVA – Pred 28 rokmi došlo k brutálnej vražde mladej Holanďanky na parkovisku v Rakúsku. Vrahovia manželov lúpežne prepadli, ženu znásilnili a zavraždili. Jej dobitého manžela v domnení, že je mŕtvy, pohodili vedľa cesty. Muž ale prežil a neskôr vrahov usvedčil. Súd poslal za hrdelný skutok za mreže na najprísnejší trest dvoch Slovákov. Išlo o prvých na doživotie odsúdených po roku 1989. Jeden z nich Ľubor Masár sa teraz chce po 27 rokoch za mrežami dostať na slobodu. Na prípad sme upozornili pred tromi rokmi, keď mali obaja vrahovia po prvýkrát možnosť žiadať o podmienečné prepustenie a reálne sa tak dostať na slobodu.
O Masárovej žiadosti o podmienečné prepustenie z výkonu trestu odňatia slobody bude rozhodovať Okresný súd v Trenčíne. Ten momentálne podľa hovorcu súdu Romana Tarabusa čaká na hodnotenie odsúdeného z ústavu, v ktorom si trest odpykáva.
Prečítajte si aj: Šokujúca hrozba pre Slovensko: Prvý brutálny vrah s doživotím na slobodu, po 25 rokoch v base!
Lúpežná vražda
Masár bol odsúdený spoločne s Jánom Molnárom za lúpežnú vraždu v auguste 1990 na odpočívadle v Rakúsku. Kým Holanďan René Widdershoven útok dvojice Slovákov napriek ťažkým zraneniam prežil, jeho manželka Gabrielle na následky zranení zomrela.
Trestný zákon umožňuje podmienečné prepustenie doživotne odsúdeného po odpykaní 25 rokov trestu. Súdy však okrem splnenia formálnych podmienok posudzujú aj splnenie materiálnych podmienok, a to preukázateľné polepšenie a predpoklady pre riadny život po prípadnom prepustení na slobodu.
Masár požiadal, zrejme omylom, o podmienečné prepustenie už v roku 2014, súd vtedy jeho žiadosť zamietol, pretože nemal za sebou 25 rokov trestu. Na slobodu sa nedostal ani spolu s ním odsúdený Ján Molnár. Jednu zo žiadostí o podmienečné prepustenie vzal späť, ďalšiu mu minulý rok Okresný súd v Trnave zamietol a Molnár jeho verdikt akceptoval.
Masár a Molnár boli na doživotie odsúdení v januári 1991 a na Slovensku boli prvými po roku 1989 s takýmto trestom. Ich brutálny čin v tom čase pobúril nielen Slovensko, ale aj Európu.
V knihe rozhovorov s odsúdenými Zatratení Ľubor Masár tvrdí, že pri vražde bol, ale on osobne nevraždil. Reného ani jeho manželku Gabrielle podľa jeho vyjadrenia ani raz neudrel.