PEZINOK – Včera na súde vypovedal korunný svedok v známej kauze piťovci. Viktor Maceják to natrel celej súdenej zločineckej skupine. Hovoril plynule, bez známok napätia, na otázky prokurátora reagoval okamžite, bez rozmyslu. Údajného šéfa skupiny Juraja Ondrejčáka alis Piťa označil nepriamo za nevyrovnaného častého užívateľa marihuany, ktorý je kvôli tomu nestabilný vo svojich názoroch. Piťovi na súde do smiechu tentokrát veľmi nebolo, skôr naopak.
Chránený svedok Viktor Maceják (28), ktorý na súde vypovedal sa rozrečnil o celom fungovaní organizovanej zločineckej skupiny. Do detailov vykreslil a opísal situácie a trestné činy, ktorých bol sám prítomný, na organizovaní a výkone ktorých sa sám podieľal. Vypovedal veľmi rýchlo, plynule, bez akéhokoľvek zaváhania. Takto hovoril o rôznych osobách, situáciách, udalostiach a všetko radil chronologicky. Bez toho, že by sa len na chvíľu zamyslel. Prítomní advokáti, ako aj samotný Piťo preto viackrát namietali proti spôsobu ako svedok vypovedal. Ten mal totiž umožnené vypovedať prostredníctvom technických zariadení na prenos zvuku a obrazu, teda tzv. telemostu. Ondrejčák podozrieval Macejáka, že svoju výpoveď čítal z čítačky: „To nikto nedokáže takto hovoriť okrem Hitlera a Fidela Castra.“
Meno Viktora Macejáka sa s piťovcami spája od roku 2006, keď začal pracovať pre Miroslava Abraháma, ktorému robil ochranku a šoféra. Ako uviedol: „Pre skupinu som začal pracovať niekedy v roku 2006. Vtedy som robil biletára v istom klube Medúza, oproti ktorému bol klub Havana. Tam som spoznal Igora Dvorského a začal som tam robiť. Igor ma zoznámil s Miroslavom Abrahámom, tomu som neskôr robil šoféra a ochrankára.“ Pred súdom ďalej bez okolkov opisoval ako fungovala a pracovala hierarchia v ich spoločenstve. Priznal, že sám bral peniaze od Abrahámových podriadených, ktoré následne odovzdával jemu a ten priamo Jurajovi Ondrejčákovi. Toho svedok označil, že v celej skupine figuroval najvyššie.
Trestná činnosť, ktorú vykonávali a prostredníctvom ktorej sa finančne obohacovali sa podľa Macejáka týkala najmä predaja drog, konkrétne pervitínu, ktorý sami aj varili a marihuany. Drogy potom prostredníctvom dílerov distribuovali na území Trnavy, Nitry a Piešťan, čiastočne aj v Petržalke. K zárobkovej činnosti zločineckej skupiny patrilo aj tzv. výpalníctvo, kde podnikatelia museli platiť za to, že sú pod ochranou piťovcov. Opäť všetko prebiehalo v dokonalom systéme hierarchicky usporiadaného spoločenstva. Svedok sa priznal aj k organizovaní a realizácii výbuchov, ako aj ku držbe výbušnín, ktoré mu mal Ondrejčák v garáži svojho domu odovzdať.
Pred senátom, prostredníctvom telemostu ďalej odhalil, že pre skupinu piťovcov bolo typické maskáčové oblečenie, vyššie postavení sa vozili na čiernych Mercedesoch „G“. „Každý mal vlastný nôž značky Lasky s vlastným evidenčným číslom, ktoré dal Juro vyrobiť. Ja som mal 21. Dokopy ich bolo tridsať. Rovnako sme mali aj zbrane, a to tiež jednej značky,“ povedal Maceják pred senátom súdu.
Ako priznáva zo začiatku svojho pôsobenia v skupine sa s Jurajom Ondrejčákom nestretal. Došlo k tomu až po tom, čo sa odohrala bitka v spomenutom bare Havana. Tam vznikol konflikt s inou zločineckou skupinou takáčovcov. Kvôli tejto bitke bol svedok vzatý do väzby. Ondrejčák však vedel, že sedí kvôli tomu, že sa pobil s členom konkurenčnej skupiny takáčovcov. Ako uviedol: „Juraj sa z toho tešil, dokonca povedal, že to bol najkrajší darček k Vianociam. Preto zariadil, aby ma z väzby pustili. Podplatil prokurátora, advokáta, sudcu a poškodených. Tak to fungovalo. Mohli sme páchať trestnú činnosť, lebo sme vedeli, že Juro nás vytiahne z väzby. Musel mať kamarátov, lebo súdnictvo je prehnité a bez pomoci polície to tiež nejde.“
Na svoju obhajobu Maceják povedal: „Bol som mladý, hlúpy, naivný.“ Moc, sila a všeobecné povedomie o piťovcoch sa svedkovi v tom čase páčilo: „Boli sme silní, nestalo sa, aby nás niekto spacifikoval.“ Pred samotným údajným šéfom Ondrejčákom mal však obrovský rešpekt a psychický problém s prípadným jeho oslovením. Na otázku sudkyne z čoho tento rešpekt plynul, odpovedal: „V skupine ho rešpektoval každý. Igor Dvorský ma upozornil, že je prepnutý, že je bývalý karatista a že zažil situáciu, keď sa niekomu vyhrážal, že mu strčí elektrickú kulmu do zadku. Niekoľkokrát som ho videl zhúleného, často pre to menil názory, tak som mu neoponoval.“ Ako ďalej dodáva: „Raz ma chválil za to, že som sa pobil s takáčovcami, inokedy mi za to nadával, že som k...“
Svedok, ktorý v celom prípade vystupuje ako chránený, priznal, že za činnosť šoféra, ktorú vykonával, dostával mesačne 15tisíc korún, tie si mal vziať z peňazí, ktoré pochádzali z trestnej činnosti. Po Macejákovom odčlenení sa od Miroslava Abraháma, na ktoré dal Piťo súhlas, odovzdával peniaze z trestnej činnosti priamo jemu. Podľa jeho slov: „Juro presne vedel, z ktorej trestnej činnosti pochádzajú peniaze. Robil si prehľad. So sumou, ktorú som mu priniesol nebol nikdy spokojný. Hovoril, že nech mu donesiem peňazí za igelitku z IKEA.“
Na otázku novinárov smerovanú počas prestávky Ondrejčákovi, čo si myslí o výpovedi Macejáka, a teda či ten klame, iba sucho odpovedal: „Však ste to videli sami.“
Prokurátor v auguste predniesol obžalobu na údajných členov skupiny za 19 skutkov. Sú to najmä zločin založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, trestné činy súvisiace s nedovolenou výrobou drog a ich následnou distribúciou, trestné činy súvisiace s vyberaním výpalného a tiež zločiny nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami. Prokurátor pripisuje obžalovaným, že najneskôr v roku 2005 založili skupinu piťovci, resp. v nej pôsobili alebo ju podporovali. Tá pôsobila v Bratislavskom, Trnavskom a Nitrianskom kraji. Šéfom skupiny bol Juraj Ondrejčák alias Piťo a podľa hierarchie niektorí členovia zabezpečovali peniaze z výpalného, predaja drog, iní zas zbrane či výbušné systémy, ďalší robili ochrankárov.
Polícia po akcii v polovici novembra 2011 obvinila z násilných a majetkových trestných činov 23 osôb, ktoré sú údajne zo skupiny piťovcov. Príslušníci policajnej zásahovej jednotky sa vtedy zlanili z vrtuľníka do dvora rodinného domu v Lamači, v ktorom býva údajný šéf skupiny Juraj Ondrejčák a kukláči ho zadržali. Policajti súčasne zasiahli aj na ďalších miestach Bratislavy. Viacerí, vrátane Ondrejčáka, sú vo väzbe.