BRATISLAVA - Komplic Mikuláša Černáka Slavomír Surový, ktorý je právoplatne odsúdený za vraždu na 15 rokov, stále nesedí za mrežami. Trest si má už viac ako mesiac odpykávať vo väzení s najprísnejším stupňom stráženia.
Napriek tomu, že súd adresoval polícii v Brezne príkaz na dodanie odsúdeného do výkonu trestu, Surový je stále na slobode.
"Podľa evidencie Zboru väzenskej a justičnej stráže Slavomír Surový do dnešného dňa nenastúpil na výkon trestu odňatia slobody," povedal v piatok hovorca ministerstva spravodlivosti Peter Bubla. Zbor väzenskej a justičnej stráže to podľa neho oznámil príslušnému súdu. "Platí, že ak osoba bez vážneho dôvodu nenastúpi do výkonu trestu odňatia slobody v lehote stanovenej súdom, spácha trestný čin marenia výkonu úradného rozhodnutia podľa Trestného zákona a potrestá sa odňatím slobody až na dva roky," upozornil hovorca.
Surového súdili na Okresnom súde v Prešove spolu s Dušanom Borženským, Alexandrom Horváthom a Ladislavom Badóom. Odvolací Krajský súd v Prešove im uložil výnimočné tresty na 23 rokov väzenia. Okrem iných skutkov podľa súdu zavraždili Petra Klešča a Jána Kromku.
Spomínané vraždy údajne súviseli s bojom konkurenčných skupín v podsvetí. K usmrteniu Jána Kromku došlo 24. septembra 1997. Prokuratúra zo skutku obžalovala Badóa, Borženského a Horvátha. Mali sa na ňom zúčastniť aj ďalší, dnes už nebohí údajní členovia podsvetia Róbert Holub, Štefan Fabian a Peter Klešč. Poškodeného mala skupina mužov uniesť do Vajkoviec neďaleko Košíc. Neskôr ho údajne previezli do katastra obce Drienovská Nová Ves, kde mu niekoľkokrát strelili do hlavy a neskôr jeden z nich telo zapálil.
Obeťou druhej vraždy, z ktorej obvinili Badóa, Horvátha a Surového, bol Peter Klešč. Podľa obžaloby páchatelia mali na pokyn inej osoby usmrtiť brata Róberta Holuba. Útočníci 2. októbra 1997 vtrhli do bytu na Kustrovej ulici v Košiciach a spustili streľbu, pri ktorej náhodne zastrelili Klešča. Holubovmu bratovi sa však podarilo z bytu utiecť. Jedným zo strelcov mal byť aj dnes už nebohý Karol Szatmáry.
Vraždu Holubovho brata mal údajne nariadiť Mikuláš Černák, v súvislosti s dodržaním zásady špeciality však bolo v tomto prípade voči nemu zastavené konanie, pretože pri jeho vydávaní nedala česká strana súhlas na trestné stíhanie v tejto veci. Černák, ktorý bol medzitým odsúdený na doživotie, vypovedal v tomto procese ako svedok.