PRAHA/TIENCIN - Česká blogerka Veronika Krubnerová žije v Číne. Spoločne manželom a dcérou (22 mes.) býva v severočínskom meste Tchien-ťin a rovnako ako milióny ďalších ľudí, aj ona sleduje dianie okolo epidémie koronavírusu a preto zvažuje návrat domov. Ako to tam naozaj vyzerá informuje na svojom facebookovom bloku.
Češka Veronika Krubnerová žije spoločne s rodinou v Číne. O aktuálnej situácii, obmedzeniach aj opatreniach informuje prostredníctvom Facebooku, kde píše blok s názvom "Čína na tvrdo i na měkko". Tiež však zvažuje, že sa vráti domov. Nedeľa bola pre ňu a jej rodinu desiatym dňom v karanténe. Ako to tam teda vyzerá?
"Každý deň nám dezinfikujú sídliska vrátane kľučiek na dverách, tlačidlá na výťahu, podlahy a ostatné spoločne používané povrchy," informuje na svojom blogu s tým, že teploty merajú pri vstupe do kaviarní, do sídlisk a niektoré miesta ponúkajú dezinfekčný gél alebo sprej na ruky.
"Na symptómy vírusu sú nastavené iba určité nemocnice tomu prispôsobené. Vonku sa môžeme pohybovať len s rúškom alebo respirátorom, takže s dieťaťom, ktoré si to na tvári nechá, len veľmi obmedzene vonku," pokračuje Češka a dodáva, že ľudia sa tam podporujú vo vzdelávaní voči vírusu aj na sociálnych sieťach a nepravdivé správy sú overované častejšie.
"Skupiny sa podporujú zdieľaním čo variť, ako zabaviť deti, ako sa nezblázniť," dodáva s tým, že v domácnosti im funguje voda, elektrina a kúrenie. "Doručovanie jedla a zásob funguje normálne, malo by sa spustiť doručovanie ostatných vecí objednaných z internetu. Na chvíľku neboli dostupné rúška, sem-tam vypredané ovocie, zelenina, všetko sa ale postupne zase obnovuje," dodáva Veronika a uvádza, že ceny sú o niečo drahšie kvôli nedostatku. "Nechcem chodiť do nemocnice s bolesťou v krku, len aby som ešte chytila niečo iné," povedala podľa Blesku pre reportérov denníka The New York Times.
Podľa jej slov sú do 17. februára deti doma, až potom nastupujú do škôlok. Dospelí idú do práce o týždeň skôr. Obmedzuje sa pohyb ľudí, aby sa šíreniu do ďalších dní spomalilo. Ako však dodáva, ohľadom "koronavírusu sa stále očakáva nárast v ďalších 7-10 dňoch."
Nie sú z tých, ktorí panikária
Ako informovala v inom blogu, obmedzení je tam naozaj dosť. "Je tu vírus? Áno. Sú tu obmedzenia? Áno a je ich momentálne celkom dosť. Dodržiavame ich? Áno, sme v našej vlastnej karanténe," informuje Češka na Facebooku s tým, že zatiaľ nechodia von a ruky si umývajú niekoľkokrát denne.
"Moja dcéra odmieta nosiť masku, čo nie je nič nepochopiteľného v 22 mesiacoch. Keďže som vyhodnotila situáciu a mám tú možnosť, tak počkáme ešte pár dní v našej domácej karanténe, aby sme obe s dcérou vedeli, že sme OK a poletíme domov. Babka na stráženie je, tu je teraz rovnako nuda. Zostalo nám trochu peňazí z minuloročného rozpočtu na letenky. Takže všetko nahralo k rozhodnutiu odletieť, " napísala Veronika, ktorá síce nepatrí k tým, ktorí panikária ale nechce nič podceniť a zbytočne riskovať.
Úmrtia podľa nej sú, no sú aj vyliečení. "Vírus je fatálny hlavne pre rizikové skupiny, ktoré už mali nejaké problémy predtým, podlomená imunita, diabetes, vek a iné," informuje Veronika, pričom sa predpokladá, že je nebezpečný aj pre malé deti, čo nemajú ešte imunitu. "Niektorí ľudia si ním prejdú ako drsnejšou chrípkou a ich imunita si s tým poradí." dodáva na Facebooku a vyzýva aj ostatných ľudí, aby nepanikárili.
Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu stúpol v Číne v stredu na 490, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na čínske úrady. Úrady v čínskej provincii Chu-pej nahlásili v stredu 65 úmrtí. Takisto zaznamenali 3156 nových potvrdených prípadov nákazy, čím sa celkový počet nakazených ľudí zvýšil na viac ako 23.500.