BRATISLAVA - Smrť Trumpovi. Aj takéto správy sa začali šíriť sociálnymi sieťami. Frustrovaní voliči si vylievajú zlosť a dávajú verejne na známosť, že by si priali smrť nenávideného prezidenta. Hoci veľakrát ide o vtip, tajná služba nežartuje.
Ihneď po víťazstve Donalda Trumpa sa na sociálnych sieťach začali objavovať výzvy na zabitie nového prezidenta. Akokoľvek to ľudia myslia a väčšina môže byť zo žartu, autorom môžu z toho vzniknúť nemalé problémy. Tu je niekoľko ukážok z Twitteru, kde užívatelia píšu, že by chceli atentát na Trumpa.
Vyhrážky typu "trpezlivo čakám na atentát na Trumpa" či "modlím sa za smrť Trumpa a Pencea pred januárom 2017" sa začali objavovať hlavne po 9. novembri, kedy bolo jasné, že Trump zasadne do Bieleho domu.
Tajné služby monitorujú sociálne siete
Zdroj blízky britskému portálu Daily Mail prezradil, že tajná služba je si dober vedomá vyhrážkami smrť. Tie po zvolení za prezidenta narástli. Spravodajské zložky monitorujú vyhrážky smrti na sociálnych sieťach a vyhodnocujú riziko. "Každá vyhrážka bola braná vážne," cituje slová zdroja Daily Mail.
Keď sa "tajní" zamerajú na históriu dotyčného, ktorý zdieľal vyhrážku voči Trumpovi, preveria jeho stupeň vážnosti či relevantnosti alebo ho začnú monitorovať. Keď vyhrážky neutíchajú, kompetentní vás môžu aj navštíviť ako sa to stalo Američanovi Eli Martinezovi, ktorá na Twitteri vtipkovala o zabití Trumpa.
Agenti nežartujú
Keď 20-ročného mladíka budil otec, povedal, že je tu tajná služba. Mladík si najprv myslela že otec si robí žarty, no on mu to oznamoval s vážnou tvárou, informoval portál Mashable. Tajní sa ho pýtali na to, či vlastní zbrane, kde pracoval a na osobné veci. Aj keď väčšina užívateľov o atentáte na Trumpa žartuje, tajná služba to myslí vážne.
Ešte v decembri minulého roka sa stala situácia, keď agenti nabehli do domu človeka, ktorý zavesil na Twitter status so slovami "keď najbližšie uvidím Donalda, tak ho zabijem".
Protesty po celých Spojených štátoch
Protesty jeho odporcov pritom pokračovali aj túto noc. Hlásené boli okrem iného z Oaklandu, Washingtonu, Los Angeles, Minneapolisu, Baltimoru, Filadelfie, Dallasu, New Yorku, Portlandu a Salt Lake City.
Situácia sa najviac vyhrotila v Portlande v štáte Oregon, kde podľa polície došlo k nepokojom a rozsiahlym prejavom "kriminálneho a nebezpečného správania". Na policajtov hádzali násilníci rôzne predmety a poškodzovali autá a verejný majetok.
Medzi protestujúcich sa zamiešali členovia anarchistických skupín, ktorí odmietali výzvy pokojne protestujúcich občanov, aby prestali s násilnosťami, uviedla polícia na svojom twitterovom konte @PortlandPolice. V meste došlo najmenej k jednej hromadnej bitke a hlásené boli aj fyzické útoky na vodičov.