MAIDUGURI - Nigérijská vláda v nedeľu pripustila, že až 110 dievčat z obce Dapchi na severovýchode krajiny je stále nezvestných po tom, ako militanti teroristickej organizácie Boko Haram zaútočili minulý pondelok na ich školu. Vyhlásenie ministra informácií Laia Mohammeda priniesla agentúra AP.
Minister sa vyjadril po tom, ako sa zástupcovia vlády stretli s príslušníkmi rodín nezvestných školáčok a ďalšími zainteresovanými osobami. Niektoré z nich predtým kritizovali vládu za to, že nevydala takéto vyhlásenie ani po niekoľkých dňoch.
Hovorca nigérijských vzdušných síl Olatokunbo Adesanya v nedeľu uviedol, že vyvíjajú "obnovené úsilie o lokalizovanie dievčat v úzkej spolupráci s pozemnými bezpečnostnými silami".
Predstavitelia nigérijského štátu Yobe, na ktorého území došlo k uvedenému útoku, už v priebehu týždňa oznámili, že po školáčkach chýba akákoľvek stopa, pričom je nejasné, či z miesta ušli alebo ich členovia Boko Haram uniesli. Svedkovia uvádzajú, že extrémisti sa výslovne pýtali, kde sa predmetná dievčenská škola nachádza. Niektorí očití svedkovia tiež hlásili, že videli, ako dievčatá vedú preč a mieria na nich zbraňami.
Agentúra Reuters informovala vo štvrtok s odvolaním sa na niektorých z rodičov dievčat a miestne úrady, že nigérijská armáda po útoku v Dapchi oslobodila 76 unesených žiačok, pričom ďalšie dve našla mŕtve a najmenej 13 zostávalo nezvestných.
Počas útoku na internátnu školu sa mnoho učiteľov a žiačok snažilo zachrániť útekom. Militanti prichádzajúci do dediny vo večerných hodinách totiž na seba upozornili streľbou a odpaľovaním výbušnín.
V apríli 2014 uniesli militanti z Boko Haram 276 dievčat z dediny Chibok ležiacej na severovýchode Nigérie. Odvtedy sa 164 dievčatám podarilo utiecť alebo boli prepustené. Časť sa dostala na slobodu vlani v máji ako súčasť kontroverznej dohody o výmene väzňov s nigérijskou vládou.
Od roku 2009 skupina Boko Haram násilím bojuje za vytvorenie islamského štátu v moslimskej severovýchodnej časti Nigérie. Konflikt si doposiaľ vyžiadal najmenej 20.000 mŕtvych a 2,6 milióna ľudí muselo opustiť svoje domovy. Extrémisti opakovane prepadávajú dediny, kostoly, školy a útočia na bezpečnostné sily, politikov a úradníkov.