WASHINGTON - Obe komory amerického Kongresu dnes drvivou väčšinou prelomili veto prezidenta Baracka Obamu ohľadne zákona, ktorý by umožnil rodinám obetí teroristických útokov z 11. septembra 2001 žalovať vládu Saudskej Arábie. Stalo sa tak prvýkrát od momentu, ako sa Obama stal v roku 2009 prezidentom.
Obamovo veto odmietla horná komora - Senát - takmer jednomyseľne. Za jeho zrušenie sa podľa agentúry AP vyslovilo 97 senátorov, proti hlasoval jeden. Senátori sa takto rozhodli napriek varovaniu Obamu, ale aj ďalších vysokopostavených armádnych činiteľov, podľa ktorých by legislatíva mohla uškodiť americkým záujmom. V Snemovni reprezentantov bolo Obamovo veto zamietnuté pomerom hlasov 348:77.
Po prelomení veta tak môže zákon nadobudnúť účinnosť. Legislatívu podporujú rodiny pozostalých po teroristických útokoch, pričom spochybňujú dôvody, pre ktoré ju Obama uplynulý piatok vetoval. Zákon o spravodlivosti voči podporovateľom terorizmu, známy pod skratkou JASTA (Justice Against Sponsors of Terrorism Act), umožní príbuzným obetí útokov z 11. septembra 2001 podávať na americké súdy žaloby voči predstaviteľom saudskoarabskej vlády, ktorí mohli byť zapletení do prípravy útokov.
Samovražedné teroristické útoky, ktoré si vyžiadali takmer 3000 obetí na životoch, spáchalo 19 mužov, pričom až 15 pochádzalo zo Saudskej Arábie. Teroristi vtedy uniesli štyri civilné lietadlá. Dve z nich naviedli do budov newyorského Svetového obchodného centra, ďalšie do budovy Pentagónu vo Washingtone, štvrté sa zrútilo v štáte Pensylvánia.