WASHINGTON – Zatiaľ čo plánoval ďalšie masové vraždy Američanov, bol Usáma bin Ládin skrývajúci sa pred odvetou Spojených štátov mužom, ktorý zároveň prejavoval veľký záujem o svoju rodinu. Vyplýva to z dnes odtajnených dokumentov, ktoré americkí vojaci zabavili pri likvidácii najhľadanejšieho teroristu sveta v jeho pakistanskom úkryte v roku 2011.
Medzi viac ako stovkou dokumentov, ktoré sa po starostlivej revízii vedenie amerických tajných služieb rozhodlo zverejniť, je tiež doteraz nejobjemnějšia časť korešpondencie najbližšej bin Ládinovej rodiny a tiež niektoré časti komunikácie medzi šéfom al-Kájdy a jeho spolupracovníkov, rovnako ako medzi al-Kájdou a ďalšími teroristickými skupinami.
"Prioritou musí byť zabíjanie Američanov a ich predstaviteľov," napísal podľa agentúry AFP bin Ládin v jednom z listov svojim spolupracovníkom. V inom liste citovanom stanicou CNN zasa nabádal džihádistov v severnej Afrike, aby "netrvali na sformovaní islamského štátu" a namiesto toho sa zamerali na útoky proti americkým ambasádam v Sierra Leone či Togu a proti americkým ropným spoločnostiam. Odnož al-Kájdy v Jemene zase dostala inštrukcie, aby sa nesústredila na útoky proti jemenským úradom a vojakom, ale zamerala sa výhradne na ciele pôvodom zo Spojených štátov.
Zverejnené dokumenty podľa amerických médií poskytujú komplexný obrázok muža, ktorý sa skrýval pred pomstou za útoky z 11. septembra a mal obavy z amerických tajných služieb, zároveň ho však napríklad veľmi zaujímal verejný obraz Al-Kajdy či osud jeho rodiny. Rad listov, ktoré si vymieňal so svojimi synmi a dcérami, vraj ukazuje, ako bol svojimi potomkami milovaný a obdivovaný. V liste jednej zo svojich manželiek sa autor útokov s tisíckami nevinných obetí podľa CNN vyjadruje ako "ohrdnutý milenec".
Washington dokumenty zverejnil štyri roky po tom, čo je 2. mája 2011 pri likvidácii bin Ládina v dome v Abbottábáde na severe Pakistanu zabavili členovia elitných jednotiek amerického námorníctva Navy SEALs. Podľa úradu šéfa tajných služieb museli dokumenty najprv prejsť dôkladnou kontrolou, aby ich zverejnenie neohrozilo bezpečnosť USA a ich občanov.