Nedeľa22. december 2024, meniny má Adela, zajtra Nadežda, Naďa

Ničivé záplavy na Balkáne si vyžiadali už 44 obetí: Hrozia zosuvy pôdy!

Povodne na Balkáne Zobraziť galériu (12)
Povodne na Balkáne (Zdroj: SITA)

BELEHRAD/SARAJEVO – Najhoršie záplavy na Balkáne za viac ako storočie si v Srbsku, Bosne a Hercegovine a Chorvátsku vyžiadali už najmenej 44 obetí. S odvolaním sa na miestne úrady to uviedla agentúra AFP.

Dvanásť tiel sa po opadnutí vody našlo v úplne zaplavenom srbskom meste Obrenovac, ležiacom 30 kilometrov juhozápadne od hlavného mesta Belehrad, uviedla agentúra Reuters. V Bosne zaznamenali do soboty 19 obetí. V Chorvátsku informovali úrady o jednom mŕtvom a dvoch nezvestných osobách vo východnom cípe krajiny pri hraniciach s Bosnou a Srbskom. Chorvátska armáda použila obojživelné vozidlá na pomoc pri evakuácii asi 3000 ľudí.

Povodňová situácia v Srbsku sa dnes o niečo zlepšila, ale hrozba záplav potrvá ešte najmenej v najbližších dvoch dňoch, a to najmä pozdĺž rieky Sávy. "Koniec nie je blízko, ale dnes máme väčšiu nádej ako sme mali včera," povedal srbský premiér Aleksandar Vučič podľa webu inserbia.info na stretnutí s predstaviteľmi krízových centier.

Premiér sa poďakoval všetkým, ktorí pomáhali stavať hrádze z vriec s piskom v Šabaci a Sremskej Mitrovici, ako aj 12.500 Belehradčanom, ktorí reagovali na jeho výzvu o pomoc. Podľa Vučiča bola organizácia záchranných prác oveľa lepšia ako v bohatších a rozvinutejších krajinách, aj keď Srbsko bolo zasiahnuté katastrofou desaťkrát viac.

Po katastrofálnych povodniach hrozia v mnohých oblastiach Srbska a Bosny zosuvy pôdy. Len v zatopenej dedine Gračanica v severovýchodnej Bosne bolo identifikovaných 300 nebezpečných miest, v západnom Srbsku sú najviac ohrozené okolia miest Bajina Bašta, Valjevo a Požega. S výstavbou hrádzí sa už začalo aj v Belehrade, ktorý povodne zatiaľ priamo neohrozujú. Príslušné opatrenia sa prijali okrem iného na predmestí Makiš, kde sa nachádza dôležitý vodárenský objekt. V centre Belehradu sa medzi nedostatkový tovar vo veľkých nákupných centrách zaradili pitná voda, detská výživa a plienky.

Dramatická situácia pretrváva v okolí východosrbskej uhoľnej elektrárne Kostolac, kde museli okolité sídla rýchlo evakuovať po tom, čo rieka Velika Morava v noci pretrhla ochrannú hrádzu. Elektráreň zatiaľ pracuje na plný výkon. Hrozba zaplavenia visí aj nad tepelnou elektrárňou Nikolu Teslu, ktorá leží 40 kilometrov od Belehradu proti prúdu rieky Sáva a dodáva elektrinu pre väčšinu územia Srbska.

Do Srbska medzitým začala prúdiť humanitárna pomoc zo zahraničia. Dnes tam dorazila skupina 57 rakúskych hasičov so 17 nákladnými autami naloženými technikou, ako aj šesťi lodí. Do Belehradu a Nišu prileteli dve ruské lietadlá s technickým vybavením a humanitárnymi zásielkami.

Misia EÚ na presadzovanie práva v Kosove (EULEX) poslala do Belehradu 5000 obedov, 7000 litrov pitnej vody a 200 skladacích postelí a spacích vakov. Humanitárnu pomoc a desať členov hasičského zboru poslala Čierna Hora, 46 ton pitnej vody a dezinfekčných prostriedkov dodalo Macedónsko.

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu