BRATISLAVA - Cudzie predmety v potravinách môžu predstavovať vážne zdravotné riziko pre človeka. Náš čitateľ nám do redakcie poslal zábery drievka, ktoré mal nájsť v sáčkovej polievke. O vyjadrenie sme preto požiadali spoločnosť, ktorá uvedený produkt vyrába. Podľa riaditeľky riadenia akosti bola celá záležitosť dôkladne prešetrená z pohľadu kvality aj zdravotnej nezávadnosti potravín.
"Dnes som našiel v instantnej polievke od Vitany kus ostrého dreva. Môžete to zverejniť, aby si niekto náhodou v podobnom prípade neublížil?" napísal nám v piatok náš čitateľ a poskytol aj fotografie ako dôkaz. Obrátili sme sa preto na spoločnosť Vitana s otázkou, či pri výrobnom procese mohlo prísť k pochybeniu.
"Vykonali sme mimoriadnu kontrolu cesty výrobku od vstupu surovín až po výstup hotového výrobku. Preverenie prebehlo vo všeobecnej rovine v celom rozsahu výrobného procesu so zameraním na potenciálne riziko kontaminácie výrobku dreveným predmetom, ktorý nám bohužiaľ nebol poskytnutý," uviedla riaditeľka riadenia akosti Martina Frolíková.
Podľa nej všetky suroviny pri spracovaní prechádzajú sitami a magnetmi o rôznej veľkosti v závislosti na vlastnostiach danej suroviny tak, aby bolo maximálne znížené riziko výskytu cudzích predmetov. Celý proces výroby je pod prísnou kontrolou a sú nastavené opatrenia a monitorovacie metódy na zabezpečenie zdravotnej nezávadnosti výrobkov.
Martina Frolíková dodala, že pri výrobe polievok sa produkt nedostáva do kontaktu s drevom v žiadnej časti výrobného procesu. Drevené palety sa používajú až pre zabalené hotové výrobky a pred použitím sú dôkladne kontrolované podľa schváleného štandardu.