Richard Rikkon bol online na Bleskovkách.
BRATISLAVA - Vždy usmiaty a pokoj vyžarujúci klavirista, o ktorého kvalitách sa najprv presvedčili v zahraničí, aby sa potom preslávil aj na Slovensku. Hrával na významných svetových podujatiach, no u nás si ho každý spája najmä so SuperStar – Richard Rikkon.
Pochádza z muzikantskej rodiny a ako hovorí, vždy bol obklopený hudbou. „Dosť sa rozhodovalo, či budem hrať na klavíri alebo na husliach,“ spomína Rikkon. Keď mal štyri roky, tak ho otec odviezol k učiteľke klavíra. „To bol prvý moment v mojom živote, kedy som sadol za klavír. Potom som sa zaľúbil do klavíra a v podstate to pretrváva až doteraz,“ hovorí.
Prvej celoštátnej súťaže sa zúčastnil, keď mal len päť rokov a získal tam mimoriadnu cenu. O rok na to vyhral aj Bartókovú súťaž v Budapešti a Československá televízia o ňom nakrútila dokument. Medzitým účinkoval v Nemecku, Poľsku či na Ukrajine. Svoj talent preukázal aj tým, že študoval na dvoch vysokých školách naraz – v Bratislave a v Paríži.
„Potom som začal koncertovať po svete. Väčší koncert som mal v Kodani a ako sólista aj v newyorskej Carnegie Hall,“ rozpráva Rikkon. Tam nedávno vystupovala aj slovenská kapela Elán či česká legenda Olympic. „Teraz sa snažím veľa vecí zimprovizovať, zapísať do nôt a prearanžovať pre klavír alebo veľký orchester,“ vysvetľuje.
Napriek veľkému úspechu na medzinárodnej scéne, ho na Slovensku poznal len málokto. Všetko sa zmenilo po tom, čo prijal ponuku sprevádzať na klavíri súťažiacich v SuperStar. „Vrátil som sa akurát z Monaka, keď ma hudobní producenti oslovili s tým, že sa na Slovensku bude konať projekt SuperStar a či by som sa toho ujal,“ objasňuje svoje začiatky v súťaži. Spočiatku si myslel, že bude spolupracovať s profesionálnymi spevákmi. Až neskôr mu prezradili, že bude pracovať v podstate s amatérmi.
„Zhodou okolností som mal koncert v Nemecku, kde som túto súťaž videl a už som mal aspoň ako takú predstavu.“ Počas divadelného kola však nemohol hrať, pretože sa pripravoval na koncert do Hannoveru. „Povedal som im, že môžem nastúpiť až na semifinálové kolá a tak si museli zohnať iného klaviristu.“
To bol podľa Rikkona dôležitý okamih. Náhradný klavirista svoju prácu úplne nezvládol a producenti narýchlo oslovili opäť Rikkona. „Nemal som najprv k dispozícii ani noty a ani žiadne CD.“ Odvtedy však začal sprevádzať spevákov a vtedy sa zoznámil aj s porotcami Lacom Lučeničom a Paľom Haberom.