CHICAGO - Symbolické „hodiny ľudstva“ začali vedci k polnoci posúvať od roku 1947. Teraz však hovoria o najtemnejšej hodine ľudskej histórie od čias studenej vojny. Minúty kritickej ručičky sa veľmi tesne priblížili k hranici ľudského sebazničenia.
Hodiny „konca sveta“ vedci vo štvrtok posunuli na čas o tri minúty pred polnocou kvôli nebezpečenstvu klimatických zmien a šíreniu jadrových zbraní. Hovoria o najvážnejšej situácii od čias studenej vojny. Aj vtedy sa hodiny priblížili tesne k polnoci, uviedol The Guardian.
O roku 2014 sa vedci vyjadrujú ako o jednom z najteplejších za posledných 130 rokov. „Sú tri minúty do polnoci,“ povedal Kennette Bennedict, výkonný riaditeľ skupiny vedcov, ktorá posúva hodiny Zeme. Naposledy hodiny posúvali v roku 2012, z šiestich minút pred polnocou na päť, tiež kvôli klimatickým zmenám. Deväť z desiatich najteplejších rokov bolo zaznamenaných od roku 2000. Najväčšie nebezpečenstvo však podľa vedcov spočíva v tom, že o zmenách klímy sa málo rokuje a robí sa len zlomok ochranných opatrení.
„Vďaka zlyhaniu vlád sú ohrozené civilizácie v celosvetovom meradle,“ povedal Bennedict. Emisie skleníkových plynov pribudli od roku 2000 viac, ako v predchádzajúcich troch desaťročiach, potvrdil aj oceánograf Richard Somerville. Vedci ďalej pripomenuli, že celosvetové úsilie o zníženie jadrových arzenálov od roku 2009 spomalilo a všetky z jadrových mocností rozširujú svoje jadrové programy.
Vedci združení okolo časopisu The Bulletin of the Atomic Scientists vytvorili hodiny už v roku 1947 ako reakciu na dôsledky studenej vojny. Keď v roku 1991 studená vojna ustala, vedci ručičku posunuli na 17 minút pred polnocou. A teraz sa ručička znova blíži k polnoci. „Nehovoríme, že je príliš neskoro na prijatie opatrení, ale čas na ne sa rýchlo skracuje,“ vysvetlil Kennette Bennedict.