Piatok22. november 2024, meniny má Cecília, zajtra Klement

Sťahovanie nábytku: Tipy na jeho ochranu a prepravu

PR článok Zobraziť galériu (2)
(Zdroj: Sťahovanie Plusim)

Sťahovanie sa v mnohých prípadoch nezaobíde bez premiestňovania a manipulácie s ťažkým nábytkom. Hoci najľahšie by bolo nechať zariadenie v byte a presťahovať si len osobné veci, väčšina ľudí potrebuje preniesť aj ťažké kusy nábytku, ako je gauč, skriňa či posteľ.

Sťahovanie nábytku má svoje zásady a ak dodržíte nižšie uvedené tipy, sami uvidíte, že nejde o takú vedu, ako by sa mohlo zdať. 

Merajte a plánujte

Sťahovanie bytov a akýchkoľvek iných priestorov si vyžaduje plánovanie. Nemyslíme však iba na balenie do krabíc a postupné odvážanie vecí, ale tiež na spôsob, akým veci znesiete do auta a vynesiete do nových priestorov. Kým ide o drobnosti a bežné krabice, situácia je celkom jednoduchá, ak už ale máte preniesť veľkú skriňu, ktorá sa napríklad nezmestí do výťahu, problém je na svete! 

Kým teda pohnete nábytkom, rozhodnite sa, kam ho umiestnite. Celú trasu, kadiaľ sa budete sťahovať, si naplánujte, premerajte a prejdite “nanečisto”. Vždy sa snažte nájsť čo najkratšiu vzdialenosť a zároveň sa postarajte o to, aby vám v ceste nič nestálo. Susedine črepníky s kvetmi na chodbe môžu byť celkom nepríjemnou a najmä nečakanou prekážkou. 

Nábytok vyprázdnite a rozoberte

Kým začne sťahovanie kancelárií alebo aj bytov či iných priestorov, nábytok treba vyprázdniť. Teda na poličkách by nemali byť žiadne knihy ani iné veci, rovnako tak ani v úložnom priestore pod posteľou a gaučom. 

Pripravte sa na to, že väčšie kusy nábytku treba rozmontovať, ideálne na čo najmenšie časti, napríklad zo skríň je vhodné vymontovať šuflíky, kovania aj poličky. Z gauča zas odporúčame odmontovať nohy a rozložiť ho na jednotlivé časti. Aby ste nábytok vedeli opätovne zložiť, odporúčame skrutky odložiť bokom napríklad do vrecúška a dôkladne ho označiť, prípadne si proces demontáže nafotiť. 

Ešte pred rozoberaním sa presvedčte, či máte dostatok náradia. Potrebovať budete minimálne skrutkovač, kliešte a imbusové kľúče.

Pomôžte si tými správnymi nástrojmi

Vyššie spomenuté nástroje nie sú zďaleka jedinými, ktoré sa vám pri sťahovaní nábytku zídu. Tými ďalšími sú sťahovacie podložky a popruhy, ktoré vám pri prenášaní výrazne pomôžu pretože zabezpečia lepšie rozloženie hmotnosti. V každom prípade platí, že na prenášanie objemného a ťažkého nábytku budete potrebovať ďalší pár rúk.

Sťahovanie nábytku: Tipy na
Zobraziť galériu (2)
 (Zdroj: Sťahovanie Plusim)

Vyhnite sa zraneniam správnym postojom

Pri sťahovaní ťažkých predmetov mimoriadne dôležité zapájať tie správne svaly, aby ste si neublížili. Držte chrbát rovno, ohýbajte sa v kolenách a najmä, zapierajte sa do nôh. Pri samotnom prenášaní nábytku sa vyhnite otáčaniu hornej časti tela, inak vám hrozí nepríjemné zranenie. A prečo sa zapierať do nôh? Dôvod je jednoduchý, na nohách sú silnejšie svaly ako na chrbte a pomáhajú vám udržať ťažisko. 

Pri prenášaní veľkého nábytku odporúčame postupovať tak, že po naklonení drží jedna osoba hornú časť, kdežto druhá osoba, ktorá je silnejšia, drží nábytok zospodu. V každom prípade sa ale pokúste racionálne odhadnúť svoje fyzické schopnosti. 

Nábytok chráňte pred poškodením

Veľký nábytok len tak ľahko nezabalíte, avšak nič nepokazíte, ak hrany obalíte bublinkovou fóliou a vrstvou kartónu. Zvlášť zabaľte všetky sklenené časti a vrstvu kartónu nasaďte aj na väčšie povrchy, ktoré by sa pri prenášaní a preprave mohli ľahko poškriabať. 

Na záver len zdôrazníme, že pri vážnych pochybnostiach je lepšie obrátiť sa na profesionálov. Profesionálne sťahovanie má potrebné náradie, techniku a skúsenosti s premiestňovaním aj tých najrozmernejších kusov nábytku, pričom im nechýba ani poistenie pre prípad poškodenia. 

- reklamná správa -

Nahlásiť chybu

Odporúčame

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Stream naživo

Predpredaj.sk - Tu sa rodia zážitky

Celý program

Ďalšie zo Zoznamu