Pondelok23. september 2024, meniny má Zdenka, zajtra Ľubor, Ľuboš

Penati Slovak Open 2024 ovládol Mateusz Gradecki

PR článok Zobraziť galériu (7)
(Zdroj: Penati Slovak Open)

Penati Slovak Open 2024, najprestížnejší golfový turnaj pre profesionálnych golfistov na Slovensku s medzinárodnou účasťou, pozná svojho šampióna. Po dvojdňovom zápolení na ihrisku Legend Course v Penati Golf Resort v Šajdíkových Humenciach triumfoval Mateusz Gradecki z Poľska.

Rekordná účasť a štedrá dotácia

Tohtoročný turnaj prilákal rekordných 56 profesionálnych hráčov z ôsmich krajín, čím prekonal všetky predošlé ročníky. Okrem prestíže lákala hráčov aj dotácia 22 000 eur, čo turnaj radí medzi najvýznamnejšie golfové podujatia v strednej Európe. Napriek nepriaznivému počasiu, ktoré počas turnaja panovalo, sa ihrisko s parom 73 podarilo pripraviť na špičkovej úrovni.

Penati Slovak Open 2024
Zobraziť galériu (7)

Mateusz Gradecki si udržal vedenie

Nepriaznivé počasie v podobe vetra a dažďa počas prvého dňa potrápilo mnohých hráčov, no Gradecki sa dokázal s týmito podmienkami vysporiadať. Po prvom kole zahral skóre -1, čo mu zabezpečilo dobrú pozíciu do ďalšieho kola, vo vedení bol Český hráč Ondřej Lieser za výsledok  -2 / 71 rán.

V druhom kole boli výsledky tesné a napínavé, všetkým trom hráčom na vedúcich pozíciach ( GRADECKI, MRÚZEK, LIESER ) sa podarilo na 15. jamke s parom jamky 6 zahrať Eagle a na 16. jamku odchádzali vedúci hráči s výsledkom 8 rán pod PAR. 18. jamka rozhodovala o tom, kto zvíťazí, pretože na 16 a 17. jamke všetci traja zahrali PAR. Filip Mrúzek, Ondřej Lieser sa snažili atakovať birdie, ale jediný Gradecki birdie putt premenil. Filip Mrúzek putt do birdie nepremenil a čakalo sa na posledný flight s Ondřejom Lieserom, ktorý mal putt do dvoch metrov. Lieser nepremenil nádej na playoff a Mateusz Gradecki sa zaslúžene stal víťazom PENATI SLOVAK OPEN 2024.

Vo finálovom kole zahral 8 rán po PAR a z celkovým výsledkom 9 rán pod PAR vyhral 10.000€ od donora PENATI GOLF RESORT, titulárneho partnera turnaja. Okrem finančnej výhry si víťaz zahrá na Challenge Tour ITALIAN CHALLENGE OPEN o dva týždne.

Domáci Andrej Chochol najlepší medzi amatérmi

Najlepším amatérom turnaja sa stal domáci hráč Andrej Chochol z Penati Golf Clubu. V záverečnom kole zahral výborných šesť rán pod par, čím sa celkovo umiestnil na 4. mieste. Najlepším slovenským profesionálom bol Rory Sabbatini, strieborný medailista z olympiády v Tokiu, ktorý obsadil delené 7. miesto so skóre mínus sedem rán.

Najlepšia profesionálka Katarína Drocárová

Medzi štvoricou profesionálnych hráčok v štartovom poli sa najlepšie umiestnila Katarína Drocárová, ktorá zahrala tri rany nad par. Turnaja sa zúčastnili aj Michaela Vávrová, Anika Bolčíková a Rakúšanka Lena Schilowsky. Organizátori podotkli, že ihrisko nebolo pre ženy jednoduché.

Historická premiéra live streamu

Penati Slovak Open 2024 priniesol aj technologickú novinku v podobe živého vysielania turnaja. Po prvýkrát na Slovensku mohli diváci sledovať priebeh hry v reálnom čase vďaka live streamu z vybraných štyroch jamiek. Tento krok, realizovaný v spolupráci s Konica Minolta a Orange Slovensko, predstavuje významný posun v popularizácii golfu na Slovensku.